دختر عنکبوتی ایران را بشناسید + تصاویر

لقب دختر عنکبوتی جالب است. مرد عنکبوتی یک شخصیت جاافتاده و جذاب بین مردم بود و اینکه حالا با الهام از آن مرا دختر عنکبوتی صدا می کنند، برایم جالب است.
تصویر دختر عنکبوتی ایران را بشناسید + تصاویر

به گزارش پرسون، الناز رکابی ملی پوش سنگ نوردی، بعد از بدشانسی و جاماندن از المپیک توکیو از همین حالا عزمش را جزم کرده تا صخره های المپیک ۲۰۲۴ پاریس را فتح کند. او به رغم شایستگی به خاطر لغو آخرین گزینشی المپیک از توکیو جاماند تا حسرتی بر دل سنگ نوردی ایران بماند. اما دختر عنکبوتی ایران این روزها مصمم‌تر از همیشه در حال تمرین است تا صخره های باقی مانده را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

مربی پایه محیا دارابیان بودی؛ عملکرد او را در جهانی جوانان روسیه چطور دیدی؟

با او به روسیه نرفتم اما نزدیک مسابقاتش به او کمک می کنم و رهبری تمریناتش را به عهده می گیرم ولی در کل او خودش تمرین می کند و برنامه تمرینی اش را هم خودش طراحی می کند. محیا با توجه به تمرینات و ۲ سال دوری از مسابقات، عملکرد خوبی داشت و نشان داد که هیچ اختلافی با رقبای جهانی نداریم و در آینده با بالا رفتن تجربه و برطرف کردن نقاط ضعف به راحتی می توانیم سکودار جهانی باشیم. او از سال بعد در رده بزرگسالان شرکت می کند و باید برنامه ریزی قوی تری برای رده بزرگسالان داشته باشد تا به هدف رکورد جهان و کسب سهمیه المپیک برسد.

این روزها تمرینات خودت چطور پیش می رود؟

از الان حواسم به المپیک ۲۰۲۴ است و تمام برنامه هایم در همین راستاست تا خودم را به پاریس برسانم.

خیلی ها معتقدند سنگ نوردی ورزشی مردانه است، نظر تو در این باره چیست؟

کلا با جنسیت سازی موافق نیستم. به نظرم جنسیت فرهنگ و ذهنیت غلطی است که بین ما جا افتاده است و فکر می کنیم توانایی دختر و پسر با هم متفاوت است. دخترها هم می توانند فراتر از پسرها پیش بروند. خود من تا چند وقت پیش فکر می کردم پسرها از نظر رشد عضلانی از دخترها جلوترند اما با توجه به چیزهایی که دیدم متوجه شدم که همه چیز حاصل تلاش و پشتکار است. هرچند که مردان از نظر فیزیولوژی و هورمونی متفاوت ترند ولی خیلی دخترهایی را دیدم که با تلاش زیاد فراتر از آقایان حرکت کرده اند. در حال حاضر هم خیلی از ورزش ها به سمت مهارت پیش می رود و صرفا فقط قدرت نیاز نیست.

از زمانی که سنگ نوردی المپیکی شده حمایت‌ها از این رشته بیشتر شده است؟

می توانستم در راس حمایت‌ها قرار بگیرم، چون تنها کسی بودم که توانستم جزو ۲۰ سنگ نورد برتر دنیا قرار بگیرم و ورودی مسابقات انتخابی فرانسه را کسب کنم ولی حمایتی که باید از من نشد و مقدار کمی از هزینه هایی که کرده بودم به من برگشت. گذشته مهم نیست اما انتظار دارم برای آینده برنامه ریزی‌های بهتری شود اما من برنامه ریزی مشخصی نمی بینم. درست است که فدراسیون اردوهایی برگزار می کند اما این اردوها یک روزه است و با اردوی یک روزه اتفاقی نمی افتد. کلا ما سنگ نوردان یاد گرفته ایم که با تکیه بر توانایی های خودمان به سمت هدفمان پیش برویم. برای مثال محیا در زنجان و من در تهران مستقل و بدون مربی تمرین می کنیم و می دانم که خیلی از سنگ نوردان دیگر هم همینطورند. امیدی به حمایت فدراسیون و کمیته ملی المپیک نداریم تا با حمایتشان بتوانیم تمریناتمان را در خارچ پیش ببریم. ترجیح می دهیم منتظر کسی نمانیم و با تکیه بر خودمان پیش برویم. امیدواریم که این وسط حمایت هایی هم از ما صورت گیرد.

شنیده ام که تو خودت مربی خودت هستی و نقاط ضعفت را هم از روی فیلم های مسابقه ات پیدا می کنی؛ درست است؟

بله درست است؛ در گذشته مربی خانم خوب و باتجربه در زنجان نداشتیم که بتواند کمک کند و برترین سنگ نورد بانوان خودم بودم. به مرور زمان تجربیاتی را به دست آوردم و در آخرین سفرم به اتریش حدودا ۲ ماهی با یک مربی اتریشی تمرین کردم و متوجه شدم با تمام تجربیات و آزمون و خطاهایی که در این بیست سال به دست آوردم خودم می توانم بهترین مربی خودم باشم. مربیان خارجی براساس امکانات آموزش می دهند و من براساس کمبود امکانات ایران تمریناتم را طراحی می کنم و با محیط تمریناتم را پیش می برم. می‌دانم که با توجه به امکانات کم ما، تمرینات مربی خارجی جواب نمی دهد. حالا هم سعی می کنم کمبودهایی که در این سال ها داشته ام را برای نسل جدید جبران کرده و کمکشان کنم.

جایت در المپیک توکیو خالی بود؛ چه شد که جا ماندی؟

مسابقات انتخابی قاره ای المپیک به خاطر کرونا لغو و با تاخیری یک ساله در تمام قاره‌ها به جز آسیا برگزار شد. من امید زیادی برای گرفتن سهمیه در این مسابقات داشتم و حتی تلاش زیادی هم کرده بودم اما بدشانسی مانع المپیکی شدنم شد.

چه چیزی باعث شد بعد از جا ماندنت از المپیک همچنان در این راه بمانی؟

در مسابقات انتخابی فرانسه نتیجه خوبی نگرفتم که با توجه به تنها اعزام شدنم و امکانات کم طبیعی بود. این نتیجه تاثیر منفی روی من گذاشت و کمی ناامید شدم اما بعد از آن تمام تلاشم را برای قهرمانی آسیا که حکم انتخابی المپیک را داشت کردم که متاسفانه این مسابقات لغو شد. در کل سنگ نوردی زندگی من است و نوعی روش زندگی برای من شده است. من عاشق سنگ نوردی، تمرینات و بالا بردن رکوردم هستم و هیچ وقت خسته نمی شوم. یک جورهایی تمرینات سنگ نوردی تفریح من است و امیدوارم تا انتخابی ۲۰۲۴ بتوانم روحیه ام را بالا نگه دارم و جواز حضور در المپیک را بگیرم.

از شنیدن لقب دختر عنکبوتی چه حسی به تو دست می دهد؟

لقب دختر عنکبوتی بامزه و جالب است. مرد عنکبوتی یک شخصیت جاافتاده و جذاب بین مردم بود و اینکه حالا با الهام از آن مرا دختر عنکبوتی صدا می کنند، برایم جالب است.

منبع: خبر ورزشی

351244