از سال ۱۴۰۲ کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود

تصویر از سال ۱۴۰۲ کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه ۸۴۲ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی خبر داد.

به گزارش پرسون، حجت الاسلام و المسلمین سعید رضا عاملی؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حاشیه جلسه ۸۴۲شورای عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، تصویب شد.

وی افزود: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.

عاملی، با اشاره به این که از سال ۱۳۴۸کنکور در ایران شروع شده خاطر نشان کرد: تصمیمات این جلسه مهم‌ترین تصمیمات ۵۲ سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: مصوبه اول، مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰درصد خواهد بود. تصمیم دوم، این بود که «کنکور سراسری» مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم، برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

وی ادامه داد: با این رویکرد که «اضطراب‌زدایی از جامعه داوطلبان کنکور» مخصوصا در رشته‌های پر متقاضی انجام شود و هم این که سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سوالات کیفی که در طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آن‌ها رو به رو می‌شود و مورد سنجش قرار می‌گیرد.

عاملی تأکید کرد: واقعیت این است که دانش آموز ۱۲سال تحصیل می‌کند و این ۱۲سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تأثیر ۶۰درصد سوابق تحصیلی و ۴۰درصد آزمون این امکان فراهم می‌شود تا عمق یادگیری دانش آموز سنجش شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده که سؤالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پر داوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند. در حال حاضر حدود ۱۷ درصد صندلی‌های دانشگاه‌ها بدون کنکور پر می‌شود و حدود ۱۳درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دو مرحله‌ای است. این مصوبه از سال ۱۴۰۲اعمال می‌شود و در کنکور ۱۴۰۰.۱۴۰۱این مصوبه اعمال نخواهد شد.

وی تاکید کرد: تصمیم اتخاذ شده، محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است. طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور موثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.

شایان ذکر است؛ بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت.

منبع: ایلنا

| 307957