304400

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان به کشاورزان؛

کشت محصولات پرآب‌بر، برداشت زیان می‌آورد

تصویر کشت محصولات پرآب‌بر، برداشت زیان می‌آورد
مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت:کشت محصولات پرآب‌بر به علت کاهش بارندگی و پایین بودن سطح آب‌های زیرزمینی، سبب زیان کشاورزان می‌شود.

به گزارش پرسون از زنجان، اسماعیل افشاری با اشاره به وضعیت آب در دو بخش سطحی و زیرزمینی، اظهار کرد: مجموع بارندگی‌ها تا روز ۱۸ خردادماه سال آبی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ حدود ۱۹۹ میلی‌متر است که در مقایسه با بارندگی دوره مشابه در سال آبی ۱۳۹۸ - ۱۳۹۹ که حدود ۳۵۹ میلی‌متر بود، حدود ۴۴ درصد منفی است که به تبع آن کاهش آورد رودخانه‌ها و کاهش آب پشت سدها را شاهد هستیم.

وی با اشاره به وضعیت رودخانه‌های استان، افزود: ورودی روان‌آب‌ها کاهش چشم‌گیری داشته است و این کاهش، زنگ خطر برای کشاورزانی است که از حق‌آبه‌های سنتی استفاده می‌کنند تا از کشت محصولات پرآب‌بر خودداری کنند؛ چراکه سطح آب‌های زیرزمینی و روان‌آب‌ها کاهش یافته و امکان آبیاری این محصولات وجود ندارد.

این مسئول در رابطه با تامین آب تابستان امسال، ادامه داد: در بحث آب شرب با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب سعی داریم تا با مدیریت آب خروجی سدها، مانع قطعی آب شویم. باید توجه داشت که آب سه شهر زنجان، ابهر و خرم‌دره از سدهای تهم و گلابر تامین می‌شود و کاهش در حجم آن می‌تواند مشکلاتی را برای تامین به وجود آورد.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان با اشاره به افت ۷۱ سانتی‌متری آب‌های زیرزمینی، تصریح کرد: بارندگی‌های دو سال اخیر منجر به افزایش نسبی ارتفاع آب شد ولیکن مجدداً کاهش بارش‌ها و شروع به‌ کار زودهنگام چاه‌های کشاورزی، افت سطح آب‌های زیرزمینی را به‌ دنبال داشته است که در فاصله زمانی اواخر شهریور و مهر، آمار آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

افشاری خاطرنشان کرد: دشت ابهر بحرانی‌ترین دشت استان بوده و میزان افت سالیانه این دشت یک متر و ۴۰ سانتی‌متر است. عمده فشارهای وارد شده به منابع آبی، برداشت‌های بیش از اندازه و به صورت غیرمجاز بوده و یکی از راهکارهای تقویت سفره آب‌های زیرزمینی، تغذیه مصنوعی است.

منبع: ایسنا

| 304400