285855

کشورهای حوزه خلیج فارس نباید اهداف استراتژیک خود را فدای اهداف تاکتیکی کنند

تصویر کشورهای حوزه خلیج فارس نباید اهداف استراتژیک خود را فدای اهداف تاکتیکی کنند
منطقه خلیج فارس به دلایل شرایط توپوگرافی، ویژگی‌های ژئواستراتژیکی خاصی را به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس داده است که در رأس این کشورها ایران می‌باشد، بنابراین ایران با ویژگی‌های ژئواستراتژیک منحصر به فرد خود می‌تواند در ایجاد امنیت منطقه خلیج فارس بسیار مؤثر باشد. وجود چنین قدرت منطقه‌ای باعث خروج تدریجی نیروهای خارجی و عدم حضور بیشتر آنها در دراز مدت می‌شوند.

به گزارش پرسون از آذربایجان‌غربی، منطقه خلیج فارس به دلایل شرایط توپوگرافی، ویژگی‌های ژئواستراتژیکی خاصی را به برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس داده است که در رأس این کشورها ایران می‌باشد، بنابراین ایران با ویژگی‌های ژئواستراتژیک منحصر به فرد خود می‌تواند در ایجاد امنیت منطقه خلیج فارس بسیار مؤثر باشد. وجود چنین قدرت منطقه‌ای باعث خروج تدریجی نیروهای خارجی و عدم حضور بیشتر آنها در دراز مدت می‌شوند.

برای برقراری سیستمی پایدار در حوزه خلیج فارس می‌بایستی بیشتر مسئله اصلاحات مدنظر قرار بگیرد و آنهم نه به صورت عجولانه و در مقیاس‌های کلان، بلکه با آهنگی موزون در جهت گامهای استوار به سمت اصلاحات در وجوه مختلفه پیشرفت، ولی اگر این اصلاحات بدون ملاحظات فرهنگی صورت گیرد، به نتایج مطلوبی نخواهد رسید، کشورهای حوزه خلیج فارس نباید اهداف استراتژیک خود را فدای اهداف تاکتیکی فریبنده قدرت‌های بزرگ نمایند، پس هرگاه کشورمان قدمی در جهت برجسته کردن نقش استراتژیک خود در حوزه خلیج فارس به کمک مکمل‌های استراتژیک خود بردارد به فوریت باید شاهد عکس العمل های منفی از طرف دیگر کشورهای همسایه باشیم، ولی آنچه مهم است این است که این حرکات از یک عمق استراتژیک برخوردار نخواهد بود. روسیه رقیب اصلی انگلستان در خلیج فارس بود که نهایتاً با انعقاد قرارداد 1907 میلادی خطر روسیه در خلیج فارس کاسته شد و تاسال 1971 میلادی انگلستان بدون رقیب در خلیج فارس قدرت نمایی کرد و نهایتاً به دلایل برخی مشکلات انگلستان در سال 1971 به حضور 4 قرنی خود در خلیج فارس پایان داد و این بار آمریکا برای پر کردن خلاء قدرت وارد خلیج فارس شد.

سیاست آمریکا در خلیج فارس که پس از پیروزی انقلاب با شکست روبرو شده بود به‌تدریج با تقویت «کمربند ایمنی» و مسلح ساختن کشورهای منطقه، با افزایش توان رزمی خود از طریق تشکیل و تکمیل نیروهای واکنش سریع، با تحمیل جنگ به ایران، توافق‌های محرمانه با شوروی در چهارچوب اجلاس سران دو کشور و سرانجام با فعال و سهیم کردن کشورهای صنعتی بلوک غرب در مسائل منطقه توانست دوباره نظم بیابد و بار دیگر تقویت شود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، سیاست‌های ایالات متحده در قبال کشورمان در مجموع خصمانه، انتقام جویانه و در جهت افزایش فشارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و تعقیب یک نوع سیاست استحاله در درون نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

بنابراین تضامن و همبستگی میان کشورهای منطقه و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای در چارچوب یک سیستم فراگیر امنیتی – سیاسی- اقتصادی در حوزه خلیج فارس بیش از پیش ضرورت پیدا می‌کند و جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت ویژه خود در منطقه می‌تواند در شکل گیری و کارآیی این سیستم نقش تعیین کننده‌ای ایفا نماید. با وجود این، سیاست آمریکا در خلیج فارس هنوز با نگرانی‌ها و مشکلات عدیده‌ای روبرو است.

نیما سعیدی_ خبرنگار

انتهای پیام/

| 285855

مطالب مرتبط