مهمترین اخبار

آخرین اخبار

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با پرسون:

سعودی‌ها دست از لجاجت بردارند

عربستان هم اقتصاد خود را متضرر کرد و هم به مردم یمن و اقتصاد یمن ضربه وارد کرد. در نتیجه عربستان باید از حالت لجاجت و غرور خارج شود و بپذیرد که مردم یمن بر سرنوشت خودشان حاکم باشند و تصمیم‌گیری کنند و فرم سیاسی که مورد توافق آن‌ها است را اجرا کنند و به جای جنگ با یمن، به بازسازی خرابی‌هایی که خود ایجاد کرده است، کمک کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با پرسون:

خروج از افغانستان نشانه شکست استراتژی‌های آمریکا در خاورمیانه است

خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به دلیل عدم موفقیت آمریکا در برقراری صلح و ثبات خودخواسته در افغانستان و منطقه است. دولت آمریکا با هزینه‌کرد میلیاردها دلار طی بیست و چند سال اخیر در افغانستان بدون دستیابی به اهداف و آرمان‌های خود مجبور به خروج از افغانستان شد.
سهم و نقش زنان در ساختار سیاسی کشور فاصله زیادی با آرمان‌ها و مطالباتی که در انقلاب اسلامی مطرح شد، دارد.

پرونده ویژه پرسون: صدای افغان‌ها باشیم/ بخش سوم

قوم‌مداری مانع صمیمیت ایرانی‌ها و افغان‌ها

یک جامعه شناس گفت: به دلیل برخی اقدامات نادرست اقلیتی از افغان‌ها مانند قتل و یا قاچاق مواد مخدر و روحیه ی قوم مداری در میان ایرانی‌ها؛ مردم این دو کشور آنطور که باید با یکدیگر هماهنگ و مأنوس نشده‌اند؛ اما به طور کلی جامعه آنها را پذیرفته و رفتار ایرانی‌ها نسبت به آنها مطلوب است.

پرونده ویژه پرسون؛ صدای افغان‌ها باشیم/ بخش دوم

آمریکا پشت پرده حادثه کابل است/ طالبان همان داعش است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: طالبان قبل از حضو آمریکا در افغانستان تشکیل شده بود و البته انحرافاتی دارد. اما داعش در زمان حضور آمریکایی‌ها ایجاد شد. حتی گفته می‌شود ایالات متحده سلاح و تجهیزات داعش را تأمین کرده است. داعش متهم اصلی حمله به دانشجوها و دانش آموزان در این کشور است.
امروز بایدن از همان فشارها و تحریم‌های که ترامپ به اجرا گذاشت به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند اما چون شعار انتخاباتی‌اش این بوده که به برجام برخواهیم گشت و موضوع هسته‌ای ایران را حل خواهیم کرد، بهانه‎هایی از این قبیل می‌تراشد که مذاکرات را طولانی و فرسایشی کند تا عملاً هیچ نتیجه و عایدی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته باشد. از طرف دیگر مرحله به مرحله پیچ‌های فشار را به بهانه‌های مختلف محکم‌تر کند.

کارشناس مسائل آمریکا در گفت وگو با پرسون:

واکاوی دلایل خشونت مسلحانه به عنوان جز جدانشدنی جامعه آمریکا

خشونت با اسلحه در آمریکا فارغ از مسائل فرهنگی یک بخش سیاسی نیز دارد که آن به قدرت لابی اسلحه در آمریکا که یکی از قدرتمندترین لابی‌های تأثیرگذار در عرصه سیاست داخلی است، برمی‌گردد. علاوه بر این خشونت با اسلحه به متمم دوم قانون اساسی آمریکا که بحث آزادی حمل سلاح است، پیوند خورده است.

دیپلمات سابق ایران در گفتگو با پرسون:

شخصیت سردار سلیمانی برآیند سه مؤلفه کلیدی دیپلماسی بود

ارتباط نزدیکی بین مأموریت‌های وزارت خارجه در حوزه پیرامونی با سپاه قدس وجود دارد. بنابراین به دلیل مأموریت ذاتی که این دو بخش دارند، نمی‎توان فاصله‌ای بین دیپلماسی و مأموریت‌های سازمانی قائل شد یعنی فردی که فرماندهی و مسئولیت سپاه قدس را داشت و دارد با تمامی بخش‌ها و ظرافت‌هایی که دستگاه‌ وزارت خارجه دنبال می‌کند هم آشنایی دارد و هم درگیر است. حتی جلسات آن‌ها مشترک است چرا که صحنه، صحنه میدانی است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق بیان کرد: حمایت از تولید اشتباه تعریف شده و باعث ضربه به این بخش گشته است. اگر تجارت و تولید هم جهت شوند و در استراتژی واردات برای تولید در جهت صادرات محصول تولیدی حرکت کنیم؛ بزرگترین خدمت به کشور رخ می‌دهد. 
یک کارشناس محیط زیست بیان کرد: بارندگی‌هایی که در فصل گرم شاهد آن هستیم، به دلیل دمای بالا، جذب آبخوان‌ها نمی‌شود؛ البته این بارندگی‌ها برای تقویت پوشش گیاهی به خصوص گونه‌های چند ساله و بوته‌ای بسیار مفید است.
برنامه هایی که دولت بایدن برای صد روز اول اعلام کرده بود در عمل دچار مشکل شده است. نه تنها در کنترل کرونا ناموفق بود بلکه در عمل به قولی که به مردم داده بود نیز کوتاهی کرد. قرار بود در صورت رئیس جمهور شدن، برای بخشی از جامعه که آسیب‌پذیر است کمک مالی 2 هزار دلاری اختصاص دهد اما در عمل در سطحی که قول داده بود انجام نشد و بسیار کم‌تر بود.
نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص برقراری ارتباط با مردم و استفاده صحیح از فضای مجازی در حال طراحی و اجرای یک نرم افزار هستیم که تقاضاهای مردمی را به صورت سیستمی دریافت و ارجاع دهیم.
یک جامعه شناس گفت: علاوه بر مشکلات اقتصادی که مانع اصلی ازدواج جوانان است؛ طلاق، خیانت، ناسازگاری در زندگی مشترک و انحرافاتی مانند مصرف مواد مخدر باعث بدبینی و ازدواج گریزی جوانان شده است.
علی خضریان گفت: در صورت عدم رفع کلیه تحریم‌ها که به درستی ⁧‫رهبر انقلاب‬⁩ نیز بر آن تاکید داشتند، ⁧‫دولت‬⁩ عملا با رسمیت بخشی به ⁧‫ساختار تحریم‬⁩، آمریکایی‌ها را محق دانسته تا در موضوعات دیگر مجددا تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کنند و هیچ ضمانتی برای عدم بازگشت تحریم‌های توافق شده با عناوین دیگر نیست.

آل اسحاق در گفت‌وگو با پرسون؛/ بخش اول

تنگ نظری‌ها مانع استفاده از فرصت عظیم تجارت خارجی است

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: به دلیل برخورد منفی جمهوری اسلامی به تجارت خارجی، در حال از دست دادن فرصت‌ها هستیم. تجارت غیرمولد و در برخی موارد مخرب محسوب شده است. یک نگاه منفی و غیرواقعی در اقتصاد ایران مبنی بر این که اگر تجارت توسعه پیدا کند؛ تولید داخلی از بین می‌رود؛ در کشور وجود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: موانع بر سر راه تجارت، با ایجاد مناطق آزاد رفع نمی‌شود. زیرا با وجود این مناطق اتفاق خاصی برای اقتصاد کشور رخ نداده است. تا به امروز صرفا منطقه ویژه عسلویه موفق عمل کرده است و کار صادراتی به معنای واقعی در آنجا انجام می‌شود.
در حال حاضر طرف غربی پذیرفته که به شرط بازگشت ایران به شرایط برجامی در غنی‌سازی اورانیوم، تحریم‌های عمومی را لغو می‌کند اما قصد دارد تحریم‌های مربوط به اشخاص و نهادها را نگه دارد. مسئله بازگشت ایران به برجام و نحوه اجرایی کردن آن با توجه به قانون اخیر مجلس در خصوص راستی‌آزمایی لغو تحریم‎‌ها برای بازگشت به برجام، نکاتی است که در خصوص آن‌ها در حال گفتگو هستند و گروه‌های فنی و کارشناسی در بخش‌های مختلف رایزنی‌های لازم را انجام می‌دهند تا به یک نقطه توافق برسند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

نقش تعیین‌کننده وزارت صمت در رفع موانع تولید

باید در سازمان صمت یک کمیته اساسی شکل گیرد و همه اشکالات و موانع را شناسایی کند و متناسب با نهادی که مسئول است، آن‌ها را پیگیری کند تا بتواند این موانع و مشکلات را برطرف کند وگرنه صرفاً با گفتن انجام نمی‌شود. وزارت صمت به عنوان متولی صنعت کشور باید در این قضیه جلودار باشد. باید مقررات را در نهادهای مختلف شناسایی کند و در جهت اصلاح و روان‌سازی مقررات و تسهیل کسب و کار اقدامات اساسی انجام دهد.

کارشناس غرب آسیا در گفتگو با پرسون:

ساختار عراق قدرت اخراج آمریکا را ندارد

در حال حاضر جامعه عراق با توجه به قدرت و نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا در عراق تحمل اخراج آمریکا را ندارد یعنی ابزارهای محکمی پشت این تصمیم نیست که بتوانند این تصمیم پارلمان را حمایت کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با پرسون تاکید کرد:

سازمان ملل در ظاهر نگران، در باطن همدست جنایات آل سعود در یمن

اگرچه سازمان ملل و برخی محافل از تجاوز عربستان به یمن ابراز نگرانی می‌کنند اما متأسفانه در این نگرانی‌ها اقدامی که بتواند جنایت را متوقف کند یا حداقل شرایط را برای بسیاری از نیازمندان در یمن بهبود ببخشد، صورت نگرفته است و تنها برای فرار از افکار عمومی و فرافکنی اقداماتی در حد صدور یک بیانیه صورت می‌گیرد.
‎این روزها بازار رمز ارزهای دیجیتالی در کشورمان داغ شده است و بسیاری را بر آن داشته تا راه ثروتمند شدن یک شبه را از این مسیر برای خود به ارمغان آورند.
ایالات متحده آمریکا در پی ادامه سیاست یکجانبه‌گرایی خود گام بر می‌دارد اما مقامات چین و روسیه مخالف این نوع سیاست‌ها هستند و همه جانبه‌گرایی را در محیط بین‌الملل تشویق و تعقیب می‌کنند.