مهمترین اخبار

پرونده ویژه پرسون؛ مرز واقعیت و خرافه جادو (بخش سوم)

نقش پررنگ جن گیرها در سیاست کشور / اسم مادر برای پیش‌بینی گل

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با پرسون؛

ماهیت توافق ایران با آژانس توقف پروتکل الحاقی است

آخرین اخبار

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با پرسون:

نیروهای ائتلاف یا داعش، ترجیح عراق کدام است؟

انفجارهای اخیر در عراق بهانه‌ای دست آمریکایی‌ها داد که با این استدلال که اگر آمریکایی‌ها و نیروهای ائتلاف از عراق خارج شوند این داعش است که دوباره سر از لانه‌های خود بیرون آورده و فعال می‌شود و دوباره نا امنی و کشت و کشتار توسط داعشی‎ها در سر تا سر عراق رخ خواهد داد، به حضور خود در عراق ادامه دهند.

سفیر سابق ایران در مکزیک و ایتالیا؛

آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل نخواهد کرد

یک تحلیلگر سیاسی گفت: سرنوشت برجام قبل از اجرای پروتکل الحاقی مشخص بود. غربی ها به هیچ وجه حاضر به انجام تعهدات خود که نسبت به امتیازهایی که گرفته اند اندک است نیستند. بایدن نیز مانند ترامپ و اوباما به تعهدات خود عمل نخواهد کرد و تحریم ها را افزایش می دهد.

کارشناس ارشد سیاست خارجی وزارت امور خارجه در گفتگو با پرسون:

آمادگی مشروط ایران برای تعاملات سازنده با آژانس انرژی اتمی

جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی دارد که به تعامل مثبت و سازنده با آژانس برگردد به شرط آنکه کشورهای متعهد در برجام نیز به تعهدات خود پایبند باشند و تمامی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران لغو شود.
‎این روزها نخستین مقصد صادراتی کالاهای ایران به کشور های همسایه است، نزدیک بودن فرهنگ، رابطه سیاسی مناسب و کاهش هزینه حمل و نقل از مهم ترین دلایل تمرکز صادراتی کالای ایران به همسایگان به شمار می رود.

کارشناس و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

تسلط بر معرب تعیین کننده پیروز جنگ یمن

اگرچه بمباران‌های شدیدی از طریق هوا صورت می‌گیرد اما واقعیت امر این است که کسی می‌تواند سرنوشت جنگ را تعیین کند که بتواد اقدامات خود را در زمین  انجام دهد و در حقیقت هر کسی که در معرب حاکم باشد می‌تواند به جوف و صحرای بزرگ حضر موت نیز تسلط کامل داشته باشد.
ایده استقلال اروپا از آمریکا بیش‌تر در دهه ۱۹۶۰ توسط فرانسوی‌ها و دوره ژنرال دوگل مطرح شد. در سال ۲۰۰۳ و به دنبال زیر پا گذاشتن قواعد و سازوکارهای حقوق بین الملل توسط ایالات متحده آمریکا و حمله آمریکایی‌ها به عراق شاهد مطرح شدن این نگاه استقلال گرایانه و کاهش وابستگی اروپا به ایالات متحده توسط فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها بودیم.نگاه اتحادیه اروپا یکپارچه و یکدست نیست اما عمدتاً کشورهای پیشروتر اتحادیه اروپا این نگرش را نمایندگی می‌کنند و دنبال مطرح کردن آن هستند.

عضو تیم ملی تنیس روی میز در گفت و گو با پرسون؛

تعویق المپیک برایم مهم نبود/ مرحله اول لیگ برتر را با استرس سپری کردیم

عضو تیم ملی تنیس روی میز گفت: تعویق المپیک برایم مهم نبود اما امیدوارم دوستانم بتوانند در این رویداد مهم ورزشی شرکت کنند و عملکرد خوبی داشته باشند.

تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با پرسون:

تاریخ سیاه استعمارگری فرانسه در آفریقا و الجزایر

دوران استعمار فرانسه در آفریقا بعد از انقلاب لیبرالیسم فرانسه بود که تحت عنوان آزادی و دموکراسی و ایدئولوژی لیبرالیسم در فرانسه به وقوع پیوست. در حقیقت فرانسه حتی بعد از انقلاب آزادی‌خواهی که داشت به عنوان یک کشور استعمارگر سیاه در قاره آفریقا عمل کرد و مردم این کشور را تحت شدیدترین فشارها و قتل عام‌ها قرار داد.
فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز، مبلغ در نظر گرفته شده برای ارز، استفاده از فروش اوراق، تعلل در بحث مالیات‌ها، اشتغال، کم توجهی به مردم مناطق محروم، عدالت‌خواهی، توجه به مسائل بازنشستگان و عدم شفافیت، مطالب و مسائلی بود که مجلس به آن توجه داشت. از این رو به تشخیص مجلس شورای اسلامی لایحه دولت غیر واقعی است.

دروازه بان برتر فوتسال زنان ایران و آسیا در گفت و گو با پرسون؛

می خواهم شماره یک جهان شوم / ممنوع الخروجی خانم ها جای تاسف دارد

وب‌سایت معتبر فوتسال پلنت که هر سال برترین های فوتسال زنان و مردان جهان را معرفی می کند امسال کاری کرد تا نام زینب کرمی بر سر زبان ها بیفتد. زینب کرمی گلری 20 ساله و اصفهانی است که در تیم مس رفسنجان بازی می کند.

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با پرسون:

دگرگونی اوضاع عربستان/ محمد بن سلمان در آستانه جابجایی و سقوط

محمد بن سلمان با چالش‌هایی روبرو است که حتی می‌توان گفت در آستانه جابه‌جایی و سقوط خواهد بود و شیوه عملکرد بایدن و صحبت‌هایی که وزیر خارجه او مطرح کرده است این نوید را می‌دهد که احتمال تغییر ساختار در داخل عربستان را داشته باشیم.

کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با پرسون:

هراس عربستان از تصمیمات بایدن

ترامپ در بسیاری از موارد سعودی‌ها را کمک کرد اما این میزان کمک کم‌تر از آن حدی بود که سعودی‌ها توقع داشتند از این رو سعودی‌ها تصور می‌کنند که در دوره بایدن آنچه که در زمان ترامپ اتفاق افتاد نیز برای آن‌ها رخ نخواهد داد و سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها رو به زوال است.
یکی از ضعف های اقتصادی ایران اتکا به درآمدهای نفتی است، این موضوع باعث شد تا امریکایی ها نقطه ضعف کشورمان را بدانند و با اعمال شدیدترین تحریم های نفتی به نوعی اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کنند.
چین در حال نزدیک شدن به جایگاه اقتصادی آمریکا است که این مسئله برای آمریکایی‌ها ناخوشایند است و نمی‌خواهند این روند ادامه پیدا کند به همین دلیل کنترل اقتصاد چین سیاست قطعی امریکا است و در تلاش است تا جایی که می‌تواند رقابت تسلیحاتی و نظامی در شرق آسیا ایجاد کند و به نوعی به دنبال طراحی در برگیری ۲ علیه چینی‌ها هستند که با اعمال مخارج نظامی شدید بتوانند کمر اقتصاد چین را بشکنند.

تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

تمایل بایدن برای ادامه سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ

با همه اعتراضاتی که بایدن و اطرافیانش به خروج ترامپ از برجام داشتند اما در عمل به نظر می‌رسد آن‌ها تحریم‌های ترامپ علیه ایران را دوست دارند و می‌خواهند این سیاست را ادامه دهند، البته این اتفاق ایران را دچار شگفتی نمی‌کند چرا که سیاست‌های ضد ایرانی مقامات آمریکایی به ده‌ها سال گذشته برمی‌گردد.