گزارش و گفتگوی اختصاصی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار

‎یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

‎وزارت بازرگانی گره گشای اقتصاد / صادرات موجب رونق تولید

‎یک کارشناس و تحلیلگر اقتصادی با اشاره به اینکه این روزها مشکلات بسیاری زیاد در حوزه اقتصادی وجود دارد که با راه اندازی وزارت بازرگانی این مشکلات برطرف خواهد شد؛ گفت: دولت و مجلس از هزینه راه اندازی وزارتخانه جدید هراس دارند؛ اما باید به این فکر کنند که راه درآمدزایی کشور، افزایش تولید، اشتغالزایی و ارز آوری ایجاد یک وزارت خانه مستقل بازرگانی است.
چابهار در جنوب شرق ایران قرار دارد و تنها بندر اقیانوسی کشور است.
پرسون از کمبود ساده ترین داروی درمانی گزارش می دهد؛

کیمیای سرم / بازار دارو در دست دلالان

یکی از ساده ترین داورهای درمانی سرم است، اما این دارو بسیار ساده در زمان اوج گیری ویروس کرونا به شدت در داروخانه ها با کمبود مواجه شد و این کمبود بازار سیاهی را با قیمت های بسیار بالا فراهم کرد و این روزها با اوج گیری موج هفتم کرونا مجددا کیمیا شدن سرم در داروخانه ها و مراکز درمانی به وجود آمد.
‎بررسی های خبرنگار پرسون از یک بی نظمی در سطح تهران حکایت می کند؛

‎نظافت مخازن زباله تهران روزی یک بار! / بی پولی عامل کمبود خدمات شهری

‎در یک دهه اخیر روش جمع آوری پسماند در کلانشهر تهران کمی متفاوت تر از شهرهای دیگر شده است و می توان گفت جمع آوری مکانیزه زباله در شهرهای کشور در ابتدا در تهران آغاز شد؛ اما این روزها کمبود اعتبارات موجب شده این سیستم مکانیزه آن طور که باید عمل نکند و موجی از نارضایتی ها را از مدیران پایتخت به همراه آورد.
یک مقام مسئول مطرح کرد؛

تقویت کارآفرینی راه نجات اشتغال

رییس هیات مدیره کانون کارافرینی استان تهران تنها راه دولت برای اشتغالزایی را تقویت کارآفرینان در حوزه صنایع کوچک و متوسط دانست.
پرسون از شرق تهران گزارش می دهد؛

خاک سفید همچنان محله محروم پایتخت

محله گلشن در شرق تهران در محدوده منطقه 4 قرار دارد؛ محله ای که قدیمی ها آن را به خاک سفید می شناسند؛ اما با تغییر نام، این محله نیز دست خوش تغییرات اجتماعی و فرهنگی شده است.
یک کارشناس اقتصادی درباره توثیق سهام در قبال تسهیلات بانکی گفت: موضوع وثیقه سهام برای تسهیلات بانکی به دو دهه قبل باز می گردد و این اقدام بیش از نیم قرن پیش در جهان آغاز شده است.اعمال نظر و سلیقه بانک ها در پذیرش سهام در قبال ارائه تسهیلات حق بانکهاست چون ممکن است برخی سهم ها بدون دلیل در بازار بورس بالا رفته باشد و بانک‌ها حق دارند بدانند وثیقه سهام دریافتی پشتوانه دارد یا بدون پشتوانه است.

پرسون گزارش می دهد؛

راهکارهای صحیح مصرف برق

هر ساله با شروع فصل گرما، مصرف برق به اوج می‌رسد، اما مشترکان برق می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود با انجام راهکارهای ساده در مصرف برق صرفه کنند.
از خشکسالی چند سال اخیر تا جنگ روسیه با اوکراین همگی دست به دست هم داده تا کشورها "امنیت غذایی" را در اولویت سیاست گذاری های خود قراردهند. برنامه ریزی و سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد دریا می تواند ایران را از این بحران عبور داده و به ایجاد توسعه پایدار کمک شایان توجهی بکند.
‎موضوع سگ های بلاصاحب در دو دهه اخیر به یکی از معضلات پایتخت تبدیل شده است، البته اقداماتی از سوی شهرداری تهران برای جمع آوری این سگ های بلاصاحب در دوره های گذشته صورت گرفته است؛ اما به تازگی شهرداری تهران تصمیم عجیبی برای ساماندهی سگ های بلاصاحب در پیش گرفته است.
بیمارستان میلاد یکی از مهم ترین و مجهزترین بیمارستان های سازمان تامین اجتماعی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و کمبود مراکز درمانی نهاد بیمه ای روزانه هزاران نفر از تهرانی ها و سایر هموطنان رهسپار آن می شوند و برخی از خدمات دهی این مجموعه نارضایتی شهروندان را به وجود آورده است.
یک نماینده مجلس در گفتگو با پرسون مطرح کرد؛

استیضاح وزیر، حق نمایندگان مجلس / عملکرد ضعیف کابینه

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: باید باور کنیم که زیر ساخت های کشور در طول 43 سال آن طور که باید ساخته نشده است و نمی توان گفت مشکلات برای این دولت یا آن فرد است.
‎قیمت مسکن روز به روز در حال افزایش است و دولت سیزدهم تنها شعار دادن را در دستور کار خود قرار داده است، یکی از این شعارها ایجاد 4 میلیون مسکن در چهار سال دولت در قالب طرح مسکن ملی است.
‎امورات اقتصادی و تولید در کشور ما با سه رویکرد دولتی، خصوصی و تعاونی اداره می شود؛ البته این روش در بسیاری از کشورها وجود دارد و برخلاف تصور بسیاری که تعاونی ها در کشور ما شکل گرفته است، سایر کشورهای پیشرفته نیز بنگاه های تولید و اقتصادی بزرگی با رویکرد تعاونی دارند.
‎در گفتگوی پرسون با سمیه رفیعی مطرح شد؛

‎ضعف در صنعت شیلات / ظرفیت بالا، بهره وری کم

‎ایران از معدود کشورها در جهان است که از نعمت آب های آزاد برخوردار است؛ در دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس موقعیت منحصر به فردی برای تولید شیلات وجود دارد؛ اما آن طور که باید این نعمت خدادادی برای تامین مواد غذایی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
در گفتگوی پرسون با محمد رضا نجفی منش مطرح شد؛

قیمت گذاری دستوری عامل کاهش تولید خودرو

یکی از دلایل اینکه بازار خودرو همواره متلاطم است، موضوع میزان عرضه و تقاضا است؛ که متاسفانه تولید کنندگان یا توان بالا بردن تولید به میزان مصرف داخل را ندارند یا اینکه توجه به این موضوع نمی کنند.
پرسون از نارضایتی کسبه پاساژها گزارش می دهد؛

شارژ میلیونی مغازه داران مجتمع های تجاری

این روزها کسب و کارها کمی متفاوت تر از دو دهه پیش شده است، البته این موضوع تنها مختص تهران نیست بلکه شهرهای کوچک نیز دست خوش تغییرات شده اند و مجتمع های تجاری جایگزینی برای کسب و کارهای خرد محلی شده است.
پرسون از افزایش قیمت مهم ترین کالای اساسی گزارش می دهد؛

حذف برنج از سفره اقشار کم درآمد / برنج هندی کیلویی 40 هزار تومان

برنج به عنوان یکی از مهم ترین کالاهای اساسی در کشورما به حساب می آید، که به دلیل آب و هوای مناسب در سه استان شمالی کشور شرایط تولید برنج مهیاست، اما به دلیل افزایش جمعیت و صادرات برنج داخلی این محصول کفاف بازار داخلی را نمی دهد، به همین منظور واردات برنج از سوی دو کشور هند و پاکستان صورت می گیرد.
گزارش پرسون از جولان حیوانات موذی در پایتخت؛

شرکت ساماندهی حریف موش ها می شود؟

موضوع حیوانات موذی همواره یکی از دغدغه های شهروندان در شهرها به ویژه در کلانشهری مانند تهران است، که متولی رسیدگی به این موضوع شرکت ساماندهی شهرداری است.
تحلیل پرسون از کاهش خرید کالاهای اساسی هموطنان حکایت می دهد؛

آب رفتگی سبد مایحتاج خانواده ها / گرانی عامل کاهش مصرف مواد غذایی

موضوع گرانی ها دو عامل دارد، نخستین عامل آن تحریم ها و فشار های اقتصادی از آن سوی مرزها است و موضوع دوم بی مدیریتی مسئولان که موجب شده گرانی افسار گسیخته بر کشور حکم فرما شود و بسیاری از هموطنان را با مشکلات تامین مایحتاج روزمره مواجه کند.
پرسون گزارش می دهد؛

قیمت نوشابه در مسیر افزایش

نوشابه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در کشور ما است و خوشبختانه تولید آن در داخل صورت می گیرد و موجب شده تا برخی از برندهای داخلی بتوانند مشتریان بین المللی برای خود کسب کنند.