مهمترین اخبار

در حالی که بسیاری از هموطنان ما پول‌های شان را برای خرید خانه در ترکیه به این کشور می‌برند در روز‌های گذشته تصویری از بنر نصب شده روی در یکی از مغازه‌های ترکیه منتشر شد که خشم کاربران ایرانی را به همراه داشت.

گفت‌وگوی اختصاصی پرسون با یکی از فعالان مدنی؛

ختنه‌سازی دختران در ایران، هنوز مسأله‌ای جدی است

یکی از فعالان حقوق زنان در گفت‌وگو با پرسون بیان کرد که روند آگاهی‌بخشی به برخی از گروه‌های اجتماعی ایران برای ممنوعیت ناقص‌سازی زنان اگر چه تا کنون رضایت‌بخش بوده، اما کماکان کاستی‌های فراوانی دارد.
در اواخر قرون وسطی، پژوهشگران دین به این نتیجه رسیدند که کتاب مقدس و دیگر متون دینی شامل ابهاماتی که مسیر فهم آن‌ها را می‌بندد. این چالش‌ها در درون بخش‌هایی از متون مقدس نهفته بود که با منطق و عقل سلیم جور در نمی‌آمد. بنابراین علم تأویل و تفسیر متن یا همان «هرمنوتیک» به وجود آمد.
از نابینایی فقط آمارها می گویند و معابر بهسازی نشده. اما دغدغه شان بیش از اینهاست. دغدغه نابیناها فقط گزارش های پله ها وخیابان ها نیست. روایت آنها از زندگی،  توانستن است.
کتاب «از غذای جسم تا غذای جان» (پرسش و پاسخ‌هایی با پروفسور حبیب‌الله هدایت، پدر علم تغذیۀ ایران)، نوشته دکتر حسین علیان در شیراز منتشر شد.
در این گزارش از پرسون، وضعیت اقامتگاه زنان معتاد در شیراز بررسی می‌شود و با نگاهی به چند نمونه از این زنان، درباره کیفیت زندگی این شهروندان خواهید خواند.

استاد «دانشگاه بریتیش کلمبیا» در گفتگو با پرسون مطرح کرد:

صنایع بزرگ جهان مدیون علم «روانشناسی صنعتی» هستند/ روانشناسی صنعتی در ایران مهجور است

استاد «دانشگاه بریتیش کلمبیا» گفت: روان شناسی صنعتی نقشه راه را در مقابل شرکت ها و کارخانه های بزرگ قرار می دهد و به زبان ساده تر این علم نیازهای جامعه را شناسایی می کند و آن را در قالب یک پروژه چند منظوره در اختیار صاحبان صنعت قرار می دهد.
در این گزارش خواهید خواند، تأثیر بلندمدت ماسک زدن در میان زنان منجر به تغییر ذوق وسلیقه آنها برای انتخاب نوع آرایششان - حتی در آینده پساکرونایی خواهد شد.
بهمن پگاه راد، روزنامه‌نگار و نویسنده کیهان بچه‌ها در مورد یکی از تجربه‌های متفاوت روزنامه‌نگاری خودش به خبرنگار پرسون گفت: روزی با شخصی مصاحبه کرده که در دوران کودکی قصه‌هایی با موضوع جن روی دفترهای فیلی می‌نوشت.
از ابتدای همه‌گیری بیماری کرونا تا کنون میزان تمایل مردان به تراشیدن ریش و اصلاح مو کاهش یافته است. این أمر دلایل متعددی دارد از جمله کاهش ارتباطات اجتماعی و بی‌اعتمادی به آرایشگاه‌ها.
پژوهشگر آیین‌های سنتی و موسیقی اقوام معتقد است شب چله، شب شکر نعمت است نه چشم و هم چشمی و تجمل‌گرایی، شبی است که باید حرمت معنوی آن رعایت شود و جنبه‌های همدلی و به اشتراک گذاشتن محبت با افراد مستحق برجسته‌تر شود.
داشتن حق رأی، حفظ شغل هنگام بارداری، داشتن حساب‌بانکی جزو ممنوعیت‌هایی است که تا همین ۱۰۰ سال پیش در بسیاری از کشور‌های اروپا و آمریکا در خصوص زنان اعمال می‌شده است.