مهمترین اخبار

احمدرضا دلیران فیروز تحلیلگر راهبردی سیاست و عضو هیئت مدیره پژوهشکده مطالعات راهبردی فلسطین/شاید مهم ترین تغییر برگشت ناپذیر در علوم سیاسی پس از جنگ جهانی دوم این بود که دامنه رشته علوم سیاسی گسترش یافت و شامل مطالعه سیاست در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین شد، مناطقی که عمدتا به نفع اروپا و آمریکای شمالی نادیده گرفته شده بودند.
از زمان مارکس و انگلس، دانشمندان علوم سیاسی بحث در مورد اهمیت نسبی فرهنگ ساختارهای اقتصادی در تعیین رفتار انسان و سازماندهی جامعه را ادامه بودند.در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، اقتصاددانان ایتالیایی، گائتانو موسکا(۱۸۵۸-۱۹۴۱)و ویلفردو پارتو(۱۸۴۸-۱۹۲۳)، تحلیل مارکس مبنی بر اینکه جامعه توسط نخبگان اداره میشود را تکرار کردند، اما آن ها این موضوع را هم دائمی و هم طبیعی می‌دانستند.

آرمان داریوش منتشر کرد؛

تصویری از صف واکسن پزشکان +عکس

داریوش آرمان، روزنامه نگار قدیمی با انتشار عکسی در صفحه شخصی توئیتر خود نحوه واکسن زدن پزشکان را به تصویر کشید.

نگاهی به آثار گرهارد ریشتر؛

هنرمندی که نقاشی را حماقت می داند!

گرهارد ریشتر، هنرمند آلمانی که سبک‌های بی‌شماری را در آفرینش آثار هنری تجربه کرده است، نگاه متفاوتی به هنر دارد و می‌گوید: «برای نقاشی کردن باید به آن عمیقاً اعتقاد داشت. دغدغه و شور نقاشی، ما را به این باور سوق می‌دهد که جهان را می‌توان با آن متحول ساخت. اگر چنین نباشد هیچ انگیزه‌ای برای کار باقی نخواهد ماند و بهتر است آن را رها کنیم. چون نقاشی اساسا حماقت است.»
ابوالقاسم اسماعیل‌پور، اسطوره شناس معتقد است: آیین فیروزی، رسمی باستانی و کهن است که عمر آن به هزاره‌‎های پیش می‌رسد و در ادامه جشن مهرگان، شب یلدا و جشن سده، برای پاسداشت خورشید برگزار می‌شود و سیاهی آن نیز به ظلمت زمستانی اشاره دارد.
آیین سنتی سمنوپزان هرساله در آستانه عید نوروز در خراسان شمالی با اجرای یک سری آداب‌ورسوم برگزار می‌شود که این امر سبب شده است پخت سمنو به‌عنوان یکی از آیین‌های معنوی استان با شماره ۱۱۱۶ به ثبت ملی برسد.

پرونده ویژه پرسون؛ مرز واقعیت و خرافه جادو (بخش دوم)

جملات عجیب کف‌بین: فالت فاله و بخت با تو یاره و علی نگهدارته

انواع فال، دعا نویسی، کف بینی، سحر و جادو، طلسم، آیینه‌بینی و... به عنوان نمونه‌های خرافه‌گری از جمله مواردی هستند که در تمام مناطق سطح شهر صحنه به چشم می‌خورد که این موضوعات در مکان های بالای شهر بیشتر به صورت فالگیری و در مناطق جنوب شهر به صورت دعا نویسی است.
رؤیا خودش می‌داند که این بارداری‌های مکرر یعنی کم‌خونی، پوکی استخوان، بیماری‎‌های رحم، لگن و عمر کوتاه. اما اینطور خودش را دلداری می‌دهد که می‌تواند اندک سرمایه‌ای برای پسرش جمع کند
در حالی که بسیاری از هموطنان ما پول‌های شان را برای خرید خانه در ترکیه به این کشور می‌برند در روز‌های گذشته تصویری از بنر نصب شده روی در یکی از مغازه‌های ترکیه منتشر شد که خشم کاربران ایرانی را به همراه داشت.