مهمترین اخبار

آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی با حضور دکتر حناچی شهردار تهران و اعضای شورای شهر در شهر ری، جنب برج طغرل برگزار شد.
به مناسبت روز جهانی نجوم تصاویر زیبایی از آسمان شب و کهکشان راه شیری تقدیم نگاه علاقمندان به عکاسی شب و دنیای بی انتهای ستارگان می‌شود.
این مراسم با شکوه که از صبح روز جمعه با حضور انبوهی از شهروندان روسیه با رعایت پروتکل های بهداشتی با برپایی نمایشگاه عکس شروع شد، و پس از اقامه نماز جمعه همچنان ادامه داشت و ضیافت افطاری و توزیع اقلام فرهنگی بین حاضرین پایان بخش این مراسم بود. دبیر انجمن دانشجویان ایرانی مسکو در سخنرانی روز قدس مسجد سرچشمه این شهر ضمن تقدیر از انار رمضانوف،امام و مفتی مسجد، که از اعضای اصلی شورای مفیان مسکو می‌باشد افزود جوانان ایرانی در مسکو در قالب انجمنی فعال و پر انرژی ضمن گرامیداشتن مناسبت های ملی و مذهبی به عنوان تنها تشکل دانشجویی رسمی ایرانی حاضر در روسیه روز جهانی قدس را نیز از خاطر نبرده و از مدتها قبل در تدارک برنامه امروز بودند که جا دارد بدینوسیله از تمامی اعضای فعال انجمن تقدیر و تشکر به عمل آید. علی حیدری صدیق در ادامه با اشاره به آیه « أَلَیسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ...؟!» و گرامیداشت یاد شهیدان عزیزمان و اشاره به اصل رجعت افزود: وعده خدا حق است و صبح و سحر آزادی قدس عزیز و فرج نزدیک خواهد بود، در وقت افطار و روز جمعه از زمان های بسیار مناسب برای دعاست از عموم مسلمین حاضر در مسجد به ویژه جوانان میخواهم دعا کنید ان شا الله به زودی تمامی مسلمانان جهان نماز جمعه ای با امامت منجی عالم بشریت در قدس آزاد، این اولین قبله مسلمانان جهان، اقامه نمایند.انار رمضانوف، از طرف جامعه مفتیان فدراسیون روسیه با اهدای لوح یادبود از دبیر انجمن دانشجویان کشورمان در مسکو تقدیر نمود و جوانان فعال این انجمن را از مستعد ترین ایرانیان حاضر در فدراسیون روسیه که او تا بدین روز دیده خطاب کرد.این مراسم با صرف افطار و اقامه نماز مغرب و عشا توزیع اقلام فرهنگی به پایان رسید.
رضا کامران سامانی

کتلبندون؛ آیین ایل بختیاری

کتل آیینی است که به هنگام مرگ بزرگان و سلحشوران بختیاری با یک مراسم خاص همراه با ساز چپی برگزار می‌شود. این آیین بیانگر ارزش‌های اجتماعی، رشادت‌ها و سلحشوری‌های فرد درگذشته است.در این مراسم اسب بی سوار را با پارچه‌های رنگی بسته و بر گرده‌ی هر اسب دو قبضه اسلحه‌ی شکاری و بر روی زین برگ اسب وسایل جنگ را آویزان می‌نمایند. اسب را توسط چند مرد مسلح، گرد کوشک یا سنگ چین مکعب شکلی که از قبل ساخته اند و به آن مافه می‌گویند، می‌گردانند. این مراسم همراه با نواختن ساز چپی و آواز گا گریو که همان مرثیه سرای می‌باشد اجرا می‌گردد. برای هرکس در هر سن و گروه اجتماعی، اشعار خاصی خوانده می‌شود.
امشب برابر با شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و سومین شب قدر است که برای این شب اعمال عبادی ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
مراسم احیای دومین شب از شب‌های مبارک قدر دیشب برگزار شد. عکاسان باشگاه خبرنگاران جوان عکس‌های زیبایی از این مراسم معنوی برداشتند که بخشی از آن‌ها را پیش روی شما می‌گذاریم.
اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است: اعمالی که در هر سه شب انجام می‌‌شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص شب قدر است.