جهان اطراف

موفقیت های کره جنوبی در فضای مجازی مرهون تحقق شبکه ملی اطلاعات در این کشور است؛ وجود شبکه ملی اطلاعات در کره جنوبی، بستر دسترسی امن و پایدار به سرویس‌های ملی را برای کاربران کره ای مهیا نموده و شرایط را برای بهره مندی آن ها از پهنای باند بسیار بالایی برای ارتباط و انتقال اطلاعات فراهم ساخته است.
شرکت اپل فروشگاه‌های خود در نیویورک سیتی را به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ تعطیل کرد.
ارزش لیر 7٫2 درصد کاهش‌یافته و به 11.4665 ‌در برابر دلار رسیده‌است.
بحران انرژی در اروپا طی هفته جاری میلادی در حالی بدتر شد که اکثر جمعیت دو میلیون نفری جمهوری کوزوو دچار مشکلات قطع برق و خاموشی‌‌ها شدند.
کشورهای اروپایی هم اکنون درگیر یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های حوزه انرژی در تاریخ اتحادیه اروپا هستند.
ارزش لیر برای پنجمین روز پیاپی روبه‌افزایش بوده و به سطح اواسط نوامبر رسیده‌است. هر دلار آمریکا در ساعت 19:19 به وقت گرینویچ 10٫7 لیره ترکیه معامله می‌شد.
تحلیلگر بخش بازارهای جهانی گلدمن ساکس گفت: فرضیه اصلی من این است که در اوایل سال ۲۰۲۲ پس از جلسات تخصیص دارایی اتاق هیئت مدیره در دسامبر، پول از نقدینگی با بازده واقعی منفی همچنین از اوراق قرضه خارج می‌شود.
یوشیهیرو ایتو، استراتژیست ارشد گفت: سقوط سهام چین و سایر سهام آسیایی، جو بازار را بدتر می‌کند و باعث می‌شود سفارش‌های فروش سودجویانه انجام شود.
بورس ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد:« از ساعت 16:24 به وقت استانبول، نقل‌وانتقالات مالی موقتاً در بازار سهام متوقف شده است».
کارشناسان بهداشتی ایالات متحده از شناسایی سویه امیکرون کروناویروس در شش ایالت دیگر این کشور خبر دادند.

بهای معاملات نفت برنت با ۲۱ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در ۶۹ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه بسته شد.
دولت چین روز دوشنبه هیچ مورد جدید ابتلا به کرونای محلی را ثبت نکرده است که این نشان می‌دهد شیوع دوباره کرونا در هفته‌های اخیر در این کشور تحت کنترل قرار گرفته است.