ارتباطات و فناوری

جدیدترین اخبار فناوری اطلاعات ایران و جهان را در سرویس فناوری پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

صبح امروز، در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات، مدیرعامل همراه اول و مدیرانی از وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارتباطی و حضور ویدئوکنفرانسی جمعی از استانداران، مقامات محلی و مدیران‌کل ارتباطات استانی، ۱۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت متصل شدند.

متا، شرکت مادر شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ، از قابلیت جدید خود برای اینستاگرام رونمایی کرد. بر اساس این طرح کاربرانی که در اینستاگرام تولید محتوا می‌کنند، قادر خواهند بود برای محتوای صفحه خود حق اشتراک ماهانه بگیرند و اینگونه به درآمدزایی برسند.
چین و روسیه به عنوان دو هم‌پیمان کشورمان، جزو کشور‌هایی هستند که از اینترنت ملی خودشان استفاده می‌کنند و به همین دلیل مسئولان کشورمان در حال الگوبرداری و کمک گرفتن از آن‌ها هستند. حتی پیش از این رئیس سازمان صداوسیما نیز این موضوع را تایید کرده بود و گفته بود ایران برای شکل دادن به اینترنت ملی خود از روسیه و چین الگوبرداری می‌کند.

از زمانی که طرح صیانت و قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین مطرح شد این سوال مطرح شده که آیا ایران به دنبال دیوار آتشین دومی مثل چین است؟ دیوار آتشین چین هم همانند طرح صیانت، مدعی حمایت از کاربران است اما در عمل «فیلترینگ» اجرا می‌شود.
براساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، همراه اول تنها اپراتوری است که در سال ۱۴۰۰ رشد پیاپی داشته است و ایرانسل نیز توانسته است مانع ریزش مشترکانش شود؛ اما رایتل در پاییز امسال ریزشی شد.
زمین در دنیاهای مجازی که با نام متاورس شناخته می شود، در بعضی از موارد به مبلغ میلیون ها دلار خرید و فروش می شود.
با کسب بالاترین امتیاز، روابط‌عمومی همراه اول در هفدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط‌عمومی و هجدهمین دوره جشنواره برترین‌های روابط‌عمومی ایران، نشان ویژه روابط‌عمومی هوشمند را دریافت کرد و به‌عنوان روابط‌عمومی برتر در بخش ارتباطات رسانه‌ای معرفی شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: من و خانواده‌ام نیز مانند شما گاهی از کندی و تاخیر شبکه کلافه و گله‌مند می‌شویم. کندی شبکه دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها عبور و توزیع کل ترافیک شبکه از پایتخت است. تصور کنید هم‌وطنی در سیستان‌وبلوچستان بخواهد به محتوایی در استان همجوار مثل کرمان دسترسی داشته باشد یا روی پلتفرم وطنی «قرار» با فامیلش در استان خودش تصویری صحبت کند. قاعدتاً اگر چنین ارتباطی مستقیم باشد باید کمتر از پنج میلی‌ثانیه برقرار شود اما اکنون چنین نیست.
ویژه برنامه‌های «باب القبله» و «قدمگاه» که همزمان با ایام فاطمیه و دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی تولید و از بسترهای روبیکا و آیگپ پخش شد، مورد استقبال مخاطبان این پلتفرم‌ها قرار گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

سهم اقتصاد دیجیتال در ایران ۴ تا ۵ درصد است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام، ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به قطب اقتصاد دیجیتال دارد.