خاورمیانه

سرخط مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های تحلیلی منطقه خاورمیانه را در سرویس بین الملل پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: رئیس جمهور ایران، اعلام کرده‌اند که دولت خواهان مذاکرات نتیجه محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم های ناعادلانه علیه ملت ایران است.
مقتدایی با اشاره به بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران؛

شورای همکاری خلیج فارس پایش را از گلیمش درازتر نکند/ از سرنوشت حسنی مبارک عبرت بگیرید!

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر مالکیت قطعی ایران بر جزایر سه گانه گفت: از شورای همکاری خلیج فارس انتظار داریم تا از طرح اظهارات مخرب خودداری کنند و از سرنوشت افراد چون حسنی مبارک و دیکتاتورهای منطقه که حرف های فراتر از حقوق خود مطرح می‌کردند درس عبرت بگیرند.
رئیسی در نشست مشترک هیات های عالیرتبه تاکیدکرد؛

افغانستان باید توسط افغان ها اداره شود؛ بدون دخالت بیگانگان

رئیس جمهوردر نشست مشترک هیات‌های عالیرتبهایران و تاجیکستان ضمن تاکید بر اینکه تنها راه حل و فصل مشکلات افغانستان تشکیل دولتی فراگیر بدون دخالت دولت خارجی است، گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران، افغانستان باید توسط افغانستانی ها اداره شود و هیچ دولت خارجی نباید در امور آن مداخله کند.
با حضور روسای جمهور دو کشور صورت گرفت؛

امضای 8 سند همکاری میان ایران و تاجیکستان

مقامات ایران و تاجیکستان ۶ یادداشت تفاهم همکاری، یک توافق نامه و یک پروتکل فنی همکاری های گمرکی به امضا رساندند.
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه دو کشور ایران و تاجیکستان ظرفیت های مناسبی برای گسترش روابط و همکاری ها دارند، افزود: تقویت مناسبات، زمینه ای برای ارتقای سطح همکاری های منطقه ای دو کشور نیز خواهد بود.
رئیس جمهور ضمن دوستانه و برادرانه و فراتر از روابط دو همسایه خواندن رابطه ایران و ترکمنستان گفت: تهران و عشق آباد ظرفیت‌های خوبی برای تقویت تعاملات و تعمیق روابط دوجانبه دارند.
گزارش ویژه اندیشکده آمریکایی استراتفور :

احتمال تبدیل افغانستان به صحنه جنگ نیابتی منطقه‌ای

یک اندیشکده آمریکایی می‌گوید تصرف دره پنجشیر افغانستان یک پیروزی سیاسی و تبلیغاتی برای طالبان است، اما چند عامل دیگر آینده جبهه مقاومت ملی را مشخص خواهد کرد.
یک جامعه شناس در واکنش به تفاوت دیدگاه مردم و حکومت راجع به حاکمیت طالبان در افغانستان گفت: طالبان حکومت جهل و خرافه است و هیچ سودی برای ایران ندارد. حاکمیت تا به امروز در این رابطه متعادل عمل کرده است.
دیپلمات آمریکایی، که از سوی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای رهبری مذاکرات با طالبان انتخاب شده بود، در اولین مصاحبه خود پس از خروج آمریکا از افغانستان گفت که او دو هفته مهلت قبل از سقوط کابل را تأمین کرده است.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی گفت: کره جنوبی را یکی از شرکای خوشنام و قابل اعتماد ایران طی سال‌های گذشته نام برد، اما در خصوص تحرکات سه سال اخیر این کشور گوشزد کرد که کره جنوبی تحت فشار آمریکا با مسدود کردن منابع ارزی کشورمان در شرایط کرونایی، نگاه مردم ایران را نسبت به خود تغییر داده است.
دادگاهی در روسیه شرکتهای شبکه اجتماعی آمریکایی فیس بوک و توییتر را به دلیل کوتاهی در حذف محتوایی که از سوی این کشور غیرقانونی قلمداد می شود، جریمه کرد.
روز بیست‌وچهارم مردادماه احمد مسعود درست در همان زمان که از خارج به افغانستان بازگشت، فقط از این لحظه به بعد است که نهضت مقاومت ملی افغانستان با صدای بلند و مهم‌تر آنکه با صدای خویش آغاز به سخن می‌کند.