مهمترین اخبار

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۵ هزار و ۲۰۰ تا ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان معادل شانه‌ای حداکثر ۳۱ هزار تومان است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: هفت هزار میلیارد تومان از سال ۹۲ تاکنون برای اجرای ۸۵ درصد از ابر پروژه گرمسیری در کشور هزینه شده که به قیمت روز بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
ایران بسیار بیشتر از میانگین جهانی در معرض خطر کم آبی قرار دارد. بیش از ۹۰ درصد جمعیت و تولید ناخالص داخلی کشور در مناطقی قرار دارند که مصرف و هدر رفت آب در آن‌ها زیاد است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حدود ۲۳ درصد از کالاهای صادراتی ایران به عراق کشاورزی است، گفت: زمینه خوبی برای واردات کالاهایی که از کشورهای دیگر وجود دارد که می‌توانیم از عراق تأمین کنیم تا به تعادل تجاری ما کمک کند.
رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز و مرغ اهواز گفت: اگر چه کمبود مرغ در بازار همچنان وجود دارد اما مرغ کشتار روز، کم و بیش موجود است و کمبود آن کمتر از گذشته در بازار احساس می‌شود.
از هفته گذشته قیمت مرغ پس از مدتی آرامش روند صعودی به خود گرفته است. افزایش قیمت توسط تولیدکننده، کاهش عرضه و سودجویی سه دلیل عمده است که می‌توان برای بالا رفتن قیمت مرغ در روزهای اخیر در نظر گرفت. اما کدام دلیل اصلی افزایش قیمت مرغ پس از یک دوره آرامش است؟
رییس شورای تامین دام کشور با تاکید بر این که صنعت دامپروری کشور نیازمند نقدینگی است، گفت: اکنون تولیدکنندگان با کمبود جدی نقدینگی و علوفه دامی روبرو هستند که همین امر باعث شده تا دام‌ها، زودهنگام روانه کشتارگاه شوند.
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل عدم توسعه مناسب آبیاری نوین و استفاده از روش‌های سنتی، تنها 35 درصد از آب بخش کشاورزی استفاده مفید شده و 65 درصد آن هدر می‌رود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران از آغاز خرید تضمینی دام عشایر از روز دوشنبه ۱۷ خرداد به قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان در سراسر کشور خبر داد.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: در ۵ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان جوجه ریزی ۸ تا ۹ میلیون قطعه کاهش یافته است.
قیمت انبه که تا کیلویی ۲۵۰ هزار تومان هم رسیده بود، شکسته شد. رئیس اتحادیه بارفروشان میوه با اعلام این خبر گفت: انبه به کیلویی ۳۵ هزار تومان رسیده است و بهای موز هم رو به کاهش است.
مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت گوشت گوسفندی نسبت به هفته‌های گذشته نوسانی نداشته، اما گوشت گوساله با افزایش قیمت همراه شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی از آغاز برداشت گیلاس از سطح یک‌‌هزار و 500 هکتاری باغ‌های زیر کشت این محصول در سطح استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن گیلاس در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که محصول تولیدی در استان علاوه بر تامین نیاز داخل استان به کشورهای روسیه و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور را در معرض بیابانی شدن بیان کرد و گفت: ریزگردها و هجوم شن‌های روان سالانه سه هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می‌کنند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان خاویار تولیدی کشور در سال ۱۳۹۲ کمتر از یک تن بود. این در حالی است که در دولت تدبیر و امید این میزان به بیش از ۱۰ تن در ۱۴۰ مزرعه داخل خشکی رسید.
سال گذشته سال آور تولید در محصولات باغی از جمله سیب و پرتقال بود به نحوی که علاوه بر اشباع بازار، انبارها نیز پر شد. عدم کشش بازار داخلی و تصمیم ناگهانی وزارت صمت به ممنوعیت صادرات موجب شد بخشی از میوه‌های مانده در انبارها در حال فساد یا در خطر فساد باشند.
مرکز آمار ایران اعلام کرد: در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها، اقلام ماهی قزل آلا و گوشت گاو یا گوساله بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: نیاز کشور به پنبه از ۱۲۰ هزار تن به ۱۵۰ هزار تن ارتقا یافته، بنابراین نیاز است که خود اتکایی در این بخش هرچه سریعتر افزایش یابد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان و عشایر آذربایجان‌غربی گفت: طی سال گذشته 21 هزار خانوار جدید در استان تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند که در این راستا آذربایجان‌غربی طی سه ماه اول سال از لحاظ بهره‌وری نیروی انسانی رتبه یک کشوری را کسب کرده است.