محیط زیست

با پرسون از مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری سرویس محیط زیست باخبر شوید.

مهمترین اخبار

رئیس حفاظت محیط زیست ازنا مطرح کرد؛

دستگیری شکارچی سابقه دار

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا از دستگیری یک نفر متخلف غیرمجاز از شکارچیان سابقه دار در این شهرستان خبر داد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سلسله عنوان کرد؛

دستگیری شکارچیان دو رأس کل و بز وحشی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سلسله از دستگیری شکارچیانی که در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد اقدام به شکار دو رأس کل و بز وحشی نموده بودند خبر داد.
کیفیت هوای پایتخت امروز (۱9 شهریور) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه ای ۱۰۲ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی، زنان باردار و سالمندان) است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه بیان کرد: پس از بررسی اولیه مشخص شد این خرس نر مورد اصابت دو گلوله قرار گرفته که باعث مرگ حیوان شده است.
باقری بناب در نطق میان دستور مطرح کرد؛

دریاچه ارومیه نفس های آخرش را می کشد!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به رئیس جمهور و وزیر نیرو گفت: دریاچه ارومیه را دریابید در غیر این صورت شهرهای اطراف آن، به ویژه شهرستان ها بناب با بحران های شدید زیست محیطی و بهداشتی مواجه می شود.
به پیشنهاد انجمن یوزپلنگ ایرانی، ۹ شهریور به مناسبت نجات ماریتا، تنها توله بازمانده از واقعه دلخراش شهرستان بافق در سال 1373، به‌عنوان «روز ملی حفاظت از یوزپلنگ» نام‌گذاری شده است. روز ملی حفاظت از یوزپلنگ، نمادی برای حفظ و مراقبت بیشتر از این گوشت‌خوار در حال انقراض است.
کیفیت هوای پایتخت امروز (جمعه) قابل قبول است به این شکل که از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه ای ۷۹ قرار دارد.
طبق پیش بینی سازمان هواشناسی از بعدازظهر جمعه تا اواخر وقت شنبه، شاهد وزش باد شدید، بارش باران، رعد و برق و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای هوا در سه استان شمالی کشور خواهیم بود.

رییس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع، از اعزام بالگرد اطفای حریق به مناطق دچار حریق خبر داد و گفت: متاسفانه امکان دسترسی به تالاب انزلی توسط ماشین‌های آتش نشانی وجود نداشت.
چندین کشور زیبا در خاورمیانه شعله‌ور شدند. دمای شدید و خشکسالی منطقه را ویران کرده، جنگل‌ها را سوزانده و شهرها را به نقاطی غیرقابل تحمل تبدیل کرده است. مجله فارن‌پالیسی در شماره ماه آگوست خود در یک گزارش نسبت به گرمای شدید و غیرقابل سکونت شدن خاورمیانه هشدار داد.
موضوع کمبود منابع آب در کشور که باید از آن به یک ابرچالش یاد کرد، حال و آینده کشور را به مخاطره انداخته است.عوامل متعددی در ایجاد این ابرچالش نقش داشته‌اند که مهم‌ترین آن سوءمدیریت و عدم وجود یک راهبرد مشخص و بلندمدت در استفاده و بهره‌برداری بهینه از منابع آبی بوده است.
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از وقوع رگبار باران در پنج استان کشور خبر داد.

سرپرست اداره محیط زیست انزلی با بیان اینکه در پی وقوع آتش‌سوزی عصر دیروز حدود پنج هکتار از نیزارهای تالاب انزلی در منطقه شانگهای پرده در آتش سوخته است، گفت: فرضیه عمدی بودن آتش سوزی برای خشک کردن و تصرف تالاب دور از ذهن نیست.
بلایی که نــوع بشر در طـول یکصدسال اخیر بر سر زیگونگی، تاب‌آوری و ژینایی حیات در زمین آورده، به مراتب بیشتر، دردناک‌تر و مهیب‌تر از همه آتشفشان‌ها، یخبندان‌ها، زلزله‌ها و شهاب‌ سنگ‌هایی است که در طول چند میلیارد سال گذشته تحمل کرده است.
برای دستیابی به انتشار کربن خالص تا صفر برای شهرها نیازمند حمایت گسترده‌ای از رویکرد مشارکتی بیشتر هستیم. مشارکت‌های قوی بین دولت‌های شهری و متصرفان املاک و سرمایه‌گذاران در این برنامه موثر است. یک مدل تجاری مشارکتی، بیشتر به تغییر در طرز فکر بسیاری از ادارات شهرها نیاز دارد و باید صاحبان املاک، توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و ساکنان را به‌ عنوان شرکای بلندمدت برای دستیابی به اهداف محیط‌زیست در نظر بگیرند.