محیط زیست

با پرسون از مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های خبری سرویس محیط زیست باخبر شوید.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از نفوذ سامانه پرفشار و کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتیگراد طی دو روز اول بهمن ماه خبر داد.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به آخرین وضعیت جوی و امدادرسانی به هموطنان در نقاط مختلف کشور، بیان داشت: تا صبح امروز 27 دی، 31 استان تحت تأثیر حوادث جوی قرار گرفته‌اند.
مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست مجوز ارزیابی انتقال آب خزر به سمنان را دو سال پیش صادر کرده اما با توجه به ابعاد پروژه تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته است.
شاخص آلودگی هوا در حال حاضر بر اساس اعلام شرکت کنترل آلودگی هوا بر روی عدد ۵۴ قرار گرفته و کیفیت هوای تهران قابل قبول است.
هواشناسی استان تهران اعلام کرد: طی پنج روز آینده آسمان تهران،آسمانی صاف تا قسمتی ابری و در پاره‌ای از نقاط استان بارش پراکنده و گاهی وزش باد همراه است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با اشاره به کاهش قلاده‌های یوزهای ایرانی افزود: این گونه در خطر انقراض قرار گرفته است.
شاخص آلودگی هوا در شهر تهران به روی عدد 123 قرار دارد و هوای پایتخت همچنان برای گروه‌های حساس جامعه آلوده است.
سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش برف؛ مراقب محصولات کشاورزی باشید

سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و کاهش دما هشدار داد و توصیه‌هایی را برای محافظت از محصولات کشاورزی ارایه کرد.
سال‌هاست وضعیت طرح‌های آبخیزداری در بالادست حوضه زاینده‌رود مورد اعتراض کشاورزان حقابه‌دار این حوضه است؛ کشاورزانی که آبخیزداری در بالادست را غیراصولی می‌دانند و معتقدند بندهایی که با هدف آبخیزداری در سرشاخه‌های زاینده‌رود ساخته شده، چیزی جز سدهای کوچک برای به دام انداختن آب و بارگذاری جدید برای توسعه کشاورزی در بالادست زاینده‌رود نیستند.
با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز (۱۱ دی‌ماه) سکون جو و انباشت آلاینده‌ها سبب کاهش کیفیت هوا و برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس می‌شود.

صادق ضیائیان درباره آخرین وضعیت جوی کشور گفت: امروز سامانه بارشی در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، ایلام، کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان فعال بود و روز آینده نیز در این مناطق فعال است و موجب بارش باران و همچنین بارش برف در ارتفاعات می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: با توجه به شاخص هوا که عدد آن زیر ۱۵۰ است فعلا مدارس به فعالیت خود ادامه خواهند داد. البته توصیه می کنیم که شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان از حضور در شهر در این حالت خودداری کنند.

شهردار تهران در جلسه هیئت اندیشه‌ورزی شناسایی عوامل و راهکارهای مقابله با چالش آلودگی هوای تهران گفت: برای کاهش قیمت موتور برقی قرار بر این شد با استفاده از جایگاه تعویض باتری بتوانیم قیمت‌ها را کاهش دهیم و این موضوع در حال دنبال شدن است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در گشت و پایش‌های شبانه محیط زیست استان تهران در آبان و آذرماه سال جاری، از 7716 واحد صنعتی، صنفی و تولیدی کوچک و بزرگ مقیاس استان بازدید و فعالیت واحدهای آلاینده هوا در این گشت ها متوقف شده و یا به حالت تعلیق در آمده است.
چیزی مهم‌تر از تنفس برای زنده بودن وجود ندارد. در طول عمر شما، حدود ۲۵۰ میلیون لیتر هوا از ریه‌های شما عبور می‌کند. با این وجود با قدم زدن در یک خیابان شهری شلوغ چیزی حدود ۲۰ میلیون ذره را وارد ریه‌های خود می‌کنید.
مشکلات آب راه حل دارد و چندان هم کار پیچیده‌ای نیست اما یک مدیریت منسجم می‌خواهد تا بتوانیم در مواردی که امکان دارد منابع آب‌هایی که از دست دادیم و اکوسیستمی را که نابود کرده‌ایم در یک فرآیند طولانی مدت مجدد احیا کنیم.
شامپانزه ایرانی با نام باران بعد از انتقال به کنیا در درگیری با دیگر شامپانزه ها جانش را از دست داد.