مدیریت بحران

گزارش و اخبار لحظه ای حوزه بحران و راهکارهای مدیریت بحران را در حوزه مدیریت بحران سرویس جامعه پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

پشت پرده سکوت خبری در ازای عملیات امداد و نجات چه بود؟!

موج‌ سواری سیاسی روی سیلاب امام‌زاده داوود

وقایع تلخ سیلاب امام‌زاده داوود و مزداران فیروزکوه، تازه‌ترین دستاویز رسانه‌هایی بود که به جای اطلاع‌رسانی ابعاد ماجرا، پسند سیاسی و روایت مغرضانه را در دستور کار گذاشتند.
در ۲۴ ساعت گذشته در سراسر کشور شاهد باران شدید و سیل هستیم که متاسفانه تعدادی از هموطنان ما در این حادثه جان خود را از دست داده اند. سیل به پایتخت هم رسید و ۲ تهرانی در سیل مرداد ماه جان باختند.
هنگام وقوع سیلاب حوادث ثانویه بسیاری ممکن است رخ دهد و در این میان تماشاگران سیل و افرادی که برای عکاسی و فیلمبرداری و ... به آن نزدیک‌ شده‌اند بیشترین احتمال درگیر شدن با این حوادث را دارند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از صدور هشدار نارنجی در استان خبر داد و گفت: با توجه به احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها از مردم می خواهیم از توقف در حاشیه رودخانه ها بپرهیزند.
وزیر کشور از استانداران سراسر کشور خواست به فوریت و با برنامه‌ریزی جامع و عملیاتی، تا پایان شهریور ماه به جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از صدور هشدار زرد هواشناسی مبنی بر وزش باد شدید در پایتخت خبرداد و گفت: شهروندان مراقب ریزش ساختمان‌های نیمه کاره و تابلوهای تبلیغاتی باشند.
رئیس ستاد بحران کشور گفت: ادغام شماره‌های امدادی آتش نشان، هلال احمر، اورژانس، اورژانس اجتماعی و تبدیل به یک شماره رند در دستور کار قرار دارد.
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وزش باد شدید و گرد و خاک در نوارشرقی و خیزش گرد و غبار در استان‌های غربی و رگبار و رعد و برق در ۳ استان خبر داد.
دولت تنها ۱۰‌سال ‌برای مدیریت بحران آب فرصت دارد. این هشدار بخش‌خصوصی به سیاستگذار است. بیش از ۶ دهه از آغاز بحران آبی در ایران می‌گذرد. در این بین بارها کارشناسان داخلی و سازمان‌های بین‌المللی درخصوص بحران آب در ایران هشدار داده‌اند. بحرانی که ناشی از مدیریت سیاسی آب در کشور است. براین اساس نیز در تمام این سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، دولت‌ها برای جلوگیری از بحران‌های اجتماعی و سیاسی چشم خود را روی مدیریت فنی و علمی آب بسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.
بیش از 130 زمین‌لرزه پشت‌سرهم در استان هرمزگان، دو هفته بسیار سخت و پر وحشتی را برای مردم این استان به‌وجود آورده است تا پیش از این اکثر زمین لرزه‌ها کوچک و تا مقیاس 4 ریشتر بود، بامداد شنبه 2 زمین لرزه بزرگ ۶.۱ و ۶.۳ ریشتر و چندین پس‌لرزه بالای ۴ ریشتری غرب این استان (منطقه مهران را در مرز میان بندرخمیر و خلیج فارس و شهرستان بندرلنگه) را لرزاند.
شواهد موجود نشان می‌دهند که بارگذاری‌های انجام گرفته بر پیکره دشت تهران دست کم ۱۰ برابر توان بوم‌شناختی این قلمرو جغرافیایی است و منابع آبی تامین کننده آب این شهر، در خوشبینانه‌ترین حالت هم تراز بارگذاری‌های فعلی است و هرگز نباید حتی مجوز یک انشعاب آبی جدید در این شهر را صادر کرد.
در گذشته کودکان کار از مردم درخواست می کردند تا برای آن ها اقلام خوراکی بخرند، با گرانی سرسام آور کالاهای اساسی این درخواست از کودکان به سالمندان منتقل شده است.