بهداشت و درمان

آخرین و مهمترین خبرهای پزشکی را در صفحه بهداشت و درمان پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

در ماه‌های اخیر و پس از گذشت حدود دو سال از پاندمی کرونا مطالب مختلفی درباره عوارض ابتلاء به کووید ۱۹ منتشر شده و یکی از موضوعات مهم آن کاهش قدرت باروری در مردان مبتلا به ویروس کرونا بوده است.
بیست‌ودومین محموله واکسن کرونا تهیه‌شده از سوی جمعیت هلال‌احمر حاوی ۶ میلیون واکسن تک دوز، امروز یکشنبه؛ چهارم مهرماه در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تحویل داده شد.
وزیر بهداشت بیان کرد: از بهمن ماه سال گذشته تا تیرماه امسال، حدود ۵ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز حدود ۵۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است که عمده آن در شهریور و با کمک و مشارکت مردم بوده است.
رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان ایران گفت: از سال ۹۸ تا ۹۹ بارداری در کشور به علت شیوع بیماری کرونا بسیار کاهش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از شرکت ها و کشورهای تولید کننده این دو دارو بر پایه پادتن های مصنوعی درخواست کرد که به قیمت بالا و تولید محدود این ترکیب آنتی بادی توسط شرکت دارویی "ریجنران" (Regeneron) در ایالات متحده رسیدگی کرده و از استفاده ایمن و مناسب دارو اطمینان حاصل کنند.
بر اساس آمارهای بیمارستانی در آمریکا به نظر می‌رسد تعداد بیمارانی که بر اثر کووید۱۹ در بیمارستان‌های برخی از ایالات جان خود را از دست می‌دهند طی روزهای اخیر به اوج رسیده است.
محققان چینی در ادعایی جدید اعلام کردند که نمونه‌های بیش از ۱۳ هزار خفاش از ۵۶ گونه در ۱۴ استان این کشور را جمع‌آوری کرده‌اند و ۱۴۲ ویروس کرونای خفاش که باعث شیوع SARS در دو دهه قبل بوده است را کشف کرده‌اند که هیچ ارتباطی به ویروس COVID-۱۹ ندارد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

افراد زیر 17 سال فعلا واکسینه نمی‌شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون افراد کمتر از ۱۸ سال گفت: واکسنیاسیون فعلا برای سن ۱۷ سال به بالا در نظر گرفته شده است و فعلا برنامه‌ای برای افراد واکسیناسیون افراد کمتر از این سن را نداریم.
عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری:

دولت جدید به معیشت پرستاران توجه کند

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران با وجود جانفشانی، فداکاری و ایثارگری های شبانه روزی در همه دوره ها و بحران های مختلف از جمله دفاع مقدس و دوران کرونا، سنگ تمام گذاشتند اما هنوز از نظر معیشتی و حقوق مادی وضعیت خوبی ندارند. از مسئولان دولت جدید انتظار می شود برای رفع مشکلات معیشتی پرستاران و اجرای قوانین بر زمین مانده اقدام کنند.
برای تسریع واکسیناسیون و کاهش بیشتر مبتلایان و فوتی‌های روزانه، واکسن‌های دیگر تولید داخل نیز باید در سبد واکسیناسیون قرار بگیرند. در حال حاضر، برخی از شرکت‌های خصوصی در حوزه تولید واکسن داخلی وارد شده‌اند، اما در انتظار مجوز اضطراری برای ورود به بازار هستند. وجود واکسن‌های تولید داخل در کنار واکسن‌های وارداتی می‌تواند خیلی موثر باشد و به‌عنوان بازوی کمکی در فرآیند واکسیناسیون عمل کند.
هفته ای که گذشت؛

با مهر شروع کردیم

آخرین هفته شهریورماه 1400 در حالی گذشت که هنوز ویروس کووید 19 جان بسیاری از هموطنانمان را گرفته و آن ها را از عزیزانشان جدا می کند. اما در این بین رشد واکسیناسیون در کشور و گذر از رکوردهای تزریق روزانه و هفته ای بوده است. تنها افسوسی که به جا می ماند این است که ای کاش واکسیناسیون از چندین ماه قبل با سرعت بیشتری شروع می شد تا خانواده های بسیاری عزادار جگرگوشه های خود نمی ماندند.
سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: براساس برنامه ریزی‌ها قرار است که گروه‌های آسیب پذیر مانند معتادان، کارتن خواب ها، معلولان، سالمندان و ایثارگران را در محل اسکان آن ها واکسینه کنیم.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۱۵ هزار و ۲۹۴ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی ۲۸۴ بیمار کرونا نیز جان خود را از دست دادند.
مدیرعامل شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا:

پایان همه گیری کرونا تا سال آینده

مدیرعامل شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا پیش‌بینی کرده است تا سال آینده واکسن کرونا برای بیشتر جمعیت کره زمین تأمین شده و همه‌گیری کووید۱۹ به پایان خواهد رسید.سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از الزام ارائه خدمات با کارت واکسن در آینده نزدیک خبر داد و افزود: حدود دو تا سه هفته فرصت داده‌ایم تا مردم واکسن تزریق کنند و بعد از این مهلت همه خدمات در اماکن تجمعی و برای استفاده از بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و... بر اساس ارائه کارت واکسن انجام می‌شود.