سیاست خارجی

آخرین و مهمترین خبر ها از تحولات جهان و خبرهای سیاست خارجی را در صفحه سیاسی پرسون بخوانید.

مهمترین اخبار

سفیر سابق ایران در افغانستان در گفتگو با پرسون:

ادعای دخالت ایران در اوضاع افغانستان، صرفاً یک آدرس غلط است

در خصوص دخالت در اوضاع افغانستان، باید انگشت اتهام‌شان را به سمت دیگرانی بگیرند که اسناد و مدارک‌شان از مداخله در جریانات افغانستان آشکار بوده و هست. بنابراین از نظر من این صرفاً یک آدرس غلط است و جزء شیطنت‌هایی است که سیستم‌های امنیتی غربی انجام می‌دهند.
امروزه مهم‌ترین عوامل سلطه بین‌المللی و هژمونی در نظام بین‌الملل در سه کلمه خلاصه می‌شود: بانک، دلار و نوآوری. نوآوری بحث مفصلی است که آن را به زمان دیگری موکول می‌کنیم. جهان پس از جنگ جهانی دوم به ایالات متحده امریکا به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد آن دوران و کشوری که در جنگ کمترین آسیب را دیده بود اعتماد زیادی کرد و تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد این کشور گذاشت.
امیرعبداللهیان مطرح کرد؛

اراده بازگشت به مذاکره را داریم

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: ما اراده بازگشت به مذاکره را داریم، اما مذاکره‌ای جدی که تامین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اعلام آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های 40 ساله خود به ایران، گفت: امیدواریم این بار انگلیسی ها که مشهور به فریبکاری و خلف وعده هستند به این وعده خود عمل کنند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که در حال بررسی‌ برای بازگشت به مذاکرات وین هستیم اظهار داشت: نباید خودمان را معطل و منتظر نتیجه مذاکرات وین بگذاریم.
یک کارشناس مسائل بین‌الملل لغو تمامی تحریم‌ها از سوی آمریکا را این‌گونه تحلیل کرد: اگر بخواهیم به نقطه مطلوب برسیم و بار سنگین تحریم ها را برداریم باید نوع نگاه را نسبت به منطقه و مسائل بین المللی تغییر دهیم تا در پی آن مشکلات اقتصادی هم برطرف شود.
کارشناس مسائل اروپا در گفتگو با  پرسون:

اولویت فرانسوی‌ها همگامی با آمریکایی‌هاست

فرانسوی‌ها ایران را در مسائل غرب آسیا و خاورمیانه برای خود یک اولویت می‌بینند چرا که از لحاظ ژئوپلتیک، کشورهای اروپایی و از جمله فرانسوی‌ها با آمریکا متفاوت هستند و نقش سازنده ایران را در مباحث غرب آسیا، مهاجرت، امنیت و مسائل مختلفی که ایران می‌تواند به حل آن‌ها کمک کند، قبول دارند اما ترجیح‌شان قطعاً ایران نیست. از آنجایی که بالانس‌های تجاری اروپا با آمریکا بالای یک تریلیون دلار است، آن‌ها هرگز آمریکایی‌ها را رها نمی‌کنند تا به سمت ایران بیایند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اشاره از سرگیری مذاکرات تا پیش از نوروز گفت: مذاکرات احیا و شروع خواهد شد منتها به نتیجه رسیدن یا نرسیدن آن به غربی‌ها بستگی دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شکایات و گلایه‌های دریافتی از ایرانیان مقیم گرجستان در خصوص برخورد‌های نامناسب و تبعیض‌آمیز نیرو‌های مرزبانی این کشور در اعمال محدودیت و ممنوعیت تبعیض ورود به آن کشور به صورت جدی در دست پیگیری است.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا با ادعای اینکه واشنگتن آماده بازگشت فوری به مذاکرات وین است، گفت که شواهد نشان می‌دهد تیم مذاکره کننده جدید ایران چارچوب رایزنی‌های انجام شده در وین را نخواهد پذیرفت.
سخنگوی کمیسیون امنیت با اشاره به اظهارات بایدن در سازمان ملل؛

آمریکا حق ندارد برای بازگشت به برجام شرط و شروط تعیین کند/ بایدن، بزک شده ترامپ است!

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: آمریکا عضو برجام نیست و حق اظهار نظر در مورد برجام را ندارد و در جایگاهی نیست که برای بازگشت به آن شرط مشخص کند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای برون رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوءتفاهمات و اختلافات، مسیر و راه‌حلی به جز دیپلماسی وجود ندارد،گفت: اولویت دولت سیزدهم تقویت روابط با همسایگان است.
خبر عضویت ایران در سازمان شانگهای با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است؛ برخی آن را «بسیار مهم و استراتژیک» دانستند و برخی نوشتند «پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای از آنچه فکر می‌کنیم اهمیت کمتری دارد..» برخی این اتفاق را «تلاشی تاریخی» و مرهون تکاپوی دولت قبل و اقبال دولت فعلی دانسته‌ و برخی سعی کرده‌اند آن را مثل یک عکس فوری به دولت فعلی نسبت دهند و به آن افتخار کنند.
کارشناس مسائل منطقه در گفت وگو با پرسون مطرح کرد؛

لزوم بازنگری در روابط ایران با کشورهای همسایه با محوریت کار اقتصادی

منابع فراوان معدنی، صنعتی، کشاورزی، استعدادهای درخشان، نیروهای خلاق و کارآمد و مبتکرینی که در بحث توسعه سیاست خارجی امروز در سایه دولت سیزدهم با رأی مردم انتخاب شدند یک فرصت بسیار طلایی پیدا کرده‌اند که یک بار دیگر در روابط با کشورهای همسایه با محوریت و اولویت کار اقتصادی، بازنگری داشته باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از حادثه تیراندازی در دانشگاه شهر پرم روسیه که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از اتباع روسیه شد با خانواده‌های جانباختگان این حادثه ابراز همدردی و برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد.