صنایع دستی

جدیدترین اخبار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران را در سایت پرسون بخوانید.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی مراتب ثبت ملی هشت میراث ناملموس و یک میراث در خطر را به استاندار بوشهر ابلاغ کرد.
نمایشگاهی از آثار سوزن‌دوزی بلوچ به مدت یک هفته در محل ساختمان شماره ۲ وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود.

طی دو سال گذشته و به دلیل محدودیت‌های کرونایی در کشور صنایع بسیاری آسیب دیدند اما در این میان هنرمندان صنایع دستی با بیشترین مشکل در حوزه کاری خود مواجه بودند.
به گفته یک پژوهشگر صنایع دستی آمار فعالان حوزه صنایع دستی به عنوان داده اصلی قابل اعتماد نیست درحالی که این آمار باید بتواند یک سرمایه گذار را توجیه کند بنابراین باید بازنگری انجام شود.

نشست چگونگی ارائه و بررسی پرونده «پاسداری از هنر خوشنویسی ایران» برگزار شد . این پرونده قرار است تا چند روز دیگر توسط اعضای کمیته میراث ناملموس یونسکو بررسی و ثبت شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و صنایع دستی تهران از روند کند حرکت رونق در کسب و کار در صنف صنایع دستی خبر داد و گفت: کسبه امید دارند شرایط اقتصادی به حالت اولیه خود برگردد، چرا که در حال حاضر نزدیک به 60 درصد کسب درآمد در صنف اشیای قدیمی و صنایع دستی به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کاهش پیدا کرده است.
صنایع دستی، عنوانی که از کارهای زیبا و دستانی هنرمند سرچشمه گرفته است. هنرهایی که نشان از قدمت چندین‌هزار ساله این
مرز و بوم دارد. گلیم و گبه، قالی و قالیچه، فرش، آویزهای زیبا، آبگینه و سفال، ظروف مسی و نقره‌ای که به طرز هنرمندانه‌ای با نقش و نگارهایی زیبا تزئین می‌شوند و کاری خلاقانه و هنری را شکل می‌دهند.
شغل «مسگری» در قزوین رو به فراموشی است و علت اصلی آن تغییر سبک زندگی مردم است. باوجود سابقه زیاد مسگری در قزوین هنرمندان این رشته دیگر به تولید نمی‌پردازند و دیگر صدای چکش مسگرها در «مسگر بازار» به گوش نمی‌رسد. هنرجویان این رشته کاهش‌یافته و این هنر از رونق افتاده است.
مدیرکل دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی از اعطای تسهیلات مسکن به هنرمندان صنایع‌ دستی در سال جاری خبر داد.
زنان و مردان قالی‌باف گاهی با تاسیس یک کارگاه کوچک آموزش قالی‌بافی، سعی در گسترش این هنر و صنعت دارند که ربابه خوشهنجار یکی از این کارآفرینان موفق سمنانی است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان:

هنرمندان با برند شهر جهانی ملیله‌کاری در نمایشگاه اکسپو دُبی شرکت می‌کنند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با بیان اینکه نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ میزبان شهر جهانی ملیله‌ زنجان می‌شود گفت: با هماهنگی‌های انجام‌ شده، هنرمندان استان با برند شهر جهانی ملیله‌کاری در نمایشگاه اکسپو دُبی شرکت می‌کنند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با بیان این که ولایت فقیه توجه ویژه‌ای به دستبافته زیلو دارند، در خصوص ویژگی‌های این دستبافته گفت: زیلو، بافت سردی دارد و حساسیت‌زا نیست لذا پوست آدمی در برخورد با زیلو آرام می‌شود و گرمای مردمان یزد را منتقل می‌کند.
ناصر خسرو جهانگرد و فیلسوف بزرگ فارسی زبان ۱۰۰۰ سال قبل از زیلو که امروز دستبافته جهانی میبدی ها در استان یزد است، یاد کرده است.

اولین نمونه از مخمل هفت‌رنگ در گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری بافته شد. بافت این نوع مخمل که به دوره صفوی تعلق دارد، در ایران منقرض شده است.

نماینده مخالف وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی؛

ضرغامی برای توسعه صادرات فرش دستی برنامه‌ای نداده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در برنامه های وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و در بخش صنایع دستی صرفا از سیاست جدایی فرش دستباف و صنایع دستی انتقاد شده است و برنامه‌ای برای تولیدات و افزایش صادرات این هنر صنعت ارزشمند تبیین نشده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی خبر داد:

معرفی میراث‌ ایران در اکسپوی دوبی

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی گفت: ظرفیت‌های جذاب و منحصر به‌فرد میراث‌فرهنگی، طبیعی و ناملموس، زیرساخت‌های گردشگری همچنین دست‌ساخته‌های غنی و سنتی صنایع‌دستی ایران در اکسپوی دوبی معرفی و نمایش داده می‌شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردکان از راه‌اندازی کارگاه صنایع‌دستی در کاروانسرای رشتی عقدا با همکاری بخشداری خبر داد.