عوارض باورنکردنی دیابت

فوق تخصص غدد و متابولیسم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هر ۶ دقیقه یک نفر در جهان بر اثر ابتلا به بیماری دیابت جان خود را از دست می‌دهد و هر ۱۰ دقیقه نیز یک پا قطع می‌شود.
تصویر عوارض باورنکردنی دیابت

به گزارش پرسون، «سعید کلباسی» در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما درباره دیابت، عوارض و معاینات دوره‌ای آن افزود: پس از شیوع کرونا در جهان، آمار ابتلا به دیابت ۴ درصد افزایش یافته است، به همین دلیل، به دستور سازمان بهداشت جهانی، غربالگری بیماری دیابت از ۴۵ سالگی به ۳۵ سالگی کاهش یافته است.

وی گفت: پس از تصادف‌ها، بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون، چربی خون و دیابت، بیشترین آمار مرگ و میر در دنیا را شامل می‌شوند.

فوق تخصص غدد و متابولیسم در پاسخ به این سوال که چرا مردم این بیماری را جدی نمی‌گیرند، گفت: این بیماری بدون علامت و به عبارتی خاموش است، نیمی از افراد مبتلا به دیابت بدون علامت هستند و تنها با انجام آزمایش، تشخیص داده می‌شوند، بنابراین باید به سراغ گروه‌های پر خطر، مانند سن بالای ۳۵ سال همراه با چاقی یا همراه با سابقه خانوادگی دیابت و افراد جوانی مبتلا به کبد چرب بگردیم.

کلباسی تاکید کرد: باید از دوران مدرسه جلوی چاقی را گرفته شود، بیشتر نوجوانان در دبیرستان چاق هستند، از هر ۱۰ دانش آموز، ۳ نفر اضافه وزن دارند و ۱ الی ۲ نفر چاق هستند، همچنین از هر ۱۰ دانش آموز، یک نفر مبتلا به کبد چرب است.

وی افزود: افراد باید عوامل خطرساز دیابت، مانند چاقی، اضافه وزن، بیماری‌های همراه (مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک) را بشناسند و از کودکی و جوانی به فکر دیابت باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: انجمن دیابت ایران و انجمن دیابت گابریک، با تشکیل کلاس‌های آموزشی، راه‌های پیشگیری از این بیماری را آموزش می‌دهند و قدم اول در پیشگیری از دیابت، تغییر شیوه زندگی است.

کلباسی افزود: چاقی، اضافه وزن، تحرک نداشتن، مصرف فست فود‌ها و مصرف نکردن فیبر از علل ایجاد کننده دیابت هستند، در این بین نیز، آگاهی جامعه از عوامل ایجاد کننده دیابت، اهمیت ویژه‌ای دارد. فوق تخصص غدد و متابولیسم همچنین متذکر شد: در حال حاضر، «قند لب مرز» بی اهمیت نیست و می‌تواند باعث عوارض قلبی و عروقی در فرد شود، به همین علت، افراد مبتلا به پیش دیابت ممکن است زیر نظر پزشک، تحت درمان دارویی قرار بگیرند.

وی گفت: بیمار باید از اطلاعات کافی و کاملی درباره دیابت برخوردار باشد، در درمان دیابت، محوریت با بیمار است و نه با پزشک، در این صورت، بیمار باید اطلاعات کاملی از مراقبت‌ها و مراجعه‌های به موقع داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماران دیابتی را به مراقبت از پا‌ها توصیه کرد و افزود: دیابتی‌ها نیاز به اسکن پا دارند و باید کفش مناسب بپوشند تا پاهایشان زخم نشود، فرد دیابتی باید عصر‌ها کفش بخرد، کفش نوک تیز نپوشد، همچنین کفی کفش چرم باشد، تا عرق پا را بگیرد و از ابتلا به زخم جلوگیری کند.

کلباسی گفت: بیمارانی در درمان دیابت موفق هستند، که آموزش کامل دیده باشند، در انجمن دیابت ایران بیماران آموزش می‌بینند، تا کالری غذایی را که می‌خورند، محاسبه کنند.

وی افزود: بیمار دیابتی باید به اندازه‌ای مسلط باشد که بتواند میزان انسولین تزریقی خود را بر مبنای میزان غذای دریافتی محاسبه کند، این آموزش‌ها فقط در انجمن دیابت ایران و انجمن دیابت گابریک، به افراد داده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: انسولین جلوی عوارض بیماری دیابت را می‌گیرد، هر چه زمان آغاز درمان با انسولین زودتر آغاز شود، اثرات مثبت آن در آینده، بیشتر خواهد بود.

کلباسی در پاسخ به این سوال که چه کسانی نیاز به تزریق انسولین دارند، گفت: مبتلایان به دیابت نوع ۱، مبتلایان به دیابت نوع ۲، همراه با قند‌های بالای ۳۰۰ و A۱C بالای ۱۰، دیابت عارضه دار (عوارض قلبی، چشمی، کلیوی…)، میزان تری گلیسیرید بالا و بیمار دیابتی که خیلی لاغر شده باشد

وی با اشاره به نقش مهم فیبرها، در تنظیم قند خون افراد دیابتی، افزود: فیبرها، در دستگاه گوارش غیر قابل جذب هستند، مانند میوه ها، سبزی ها، غلات، حبوبات، آجیل‌ها و دانه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین سبزیجات را از دیگر منابع مهم فیبر‌ها دانست که به شکل خام و پخته استفاده می‌شود و گفت: دانه‌های فراوری شده، فیبر کمی دارند و برای افراد دیابتی مناسب نیستند، آن‌ها باید از غلات کامل استفاده کنند.

برنامه «ضربان» همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

417975