پرسون آموزش می دهد؛

آداب غذا خوردن در مهمانی

رعایت اعتدال و خوردن دو وعده غذا در روز، دست کشیدن از غذا قبل از احساس سیری، نخوردن آب در بین غذا و ... از آداب خوردن غذا و شیوه زندگی سالم در اسلام است.
تصویر آداب غذا خوردن در مهمانی

یادگیری آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی می تواند برای شما اهمیت بسیار زیادی داشته باشد چرا که با این کار شما می توانید در مهمانی ها و مجالس مهمی که حضور پیدا می کنید به بهترین شکل ممکن غذای خود را میل کنید و در نتیجه تاثیر بهتری را بر روی اطرافیان خود داشته باشید. بدون شک امروزه افراد زیادی هستند که علاقه مند می باشند تا آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی را بیاموزند. به همین علت نیز ما در این مطلب تصمیم داریم کمی بیشتر درباره آداب خوردن غذای مجالس و مهمانی رسمی صحبت کنیم و اطلاعات مهمی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

آداب غذا خوردن در مهمانی

نحوه غذا خوردن شما در مهمانی ها و مجالس رسمی می تواند تاثیر بسیار زیادی را بر روی اطرافیان شما داشته باشد. معمولا اکثر افراد زمانی که به مهمانی ها و یا مجالس بسیار رسمی دعوت می شوند نمی دانند که چگونه باید غذای خود را میل کنند و همین عامل نیز باعث میشود تا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تنها با رعایت کردن برخی از نکات جزئی به راحتی می توانید آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی را رعایت کنید و در نتیجه به بهترین شکل ممکن غذای خود را میل کنید.

آداب پیش از غذاخوردن

اگر می‌خواهید به‌درستی در زمینه غذاخوردن و سرمیزنشستن آدابی را رعایت کنید، کارتان از قبل از صرف غذا شروع می‌شود. اگر برای شام یا ناهار یا حتی صبحانه و عصرانه دعوت می‌شوید، باید به میزبان درباره پذیرش یا ردکردن دعوت جواب بدهید تا تکلیفش را درباره تعداد مهمان‌هایش بداند.

اگر قصد دارید کسی را با خودتان به مهمانی ببرید، حتما باید این موضوع را با صاحب دعوت هماهنگ کنید. برای حضور در مهمانی هم دست‌خالی نباشید. اگر دوست دارید آداب مهمانی را رعایت کنید، حتما چیزی متناسب با صاحبخانه و شرایط تهیه کنید و با خود ببرید، برای مثال، گل، گلدان، غذایی مانند سوپ، شکلات و شیرینی، شمع و نوشیدنی.

اگر هم شیرینی یا خوردنی خاصی با خود می‌برید، حتما انتظار نداشته باشید صاحبخانه یا صاحب مهمانی با آن پذیرایی کند. شاید او تدارکاتی خاص دیده باشد و استفاده از هدیه‌تان در برنامه پذیرایی‌اش جایی نداشته باشد.

اگر می خواهید در مورد آداب پذیرایی از مهمان بخوانید کلیک کنید.

آداب نشستن سر میز

وقتی وارد مهمانی می‌شوید، باید ببینید چه روندی در نظر گرفته شده است و بر اساس چه سبک و نظامی مهمان‌ها کنار هم می‌نشینند. در بعضی از مراسم و مهمانی‌های بزرگ، کارت‌هایی روی میزها قرار می‌گیرد و جای افراد مشخص می‌شود. گاهی هم قانون خاصی وجود ندارد. البته در بیشتر مواقع، سر میز شام، صندلی نزدیک میزبان مخصوص کسانی است که احترام زیادی برایشان وجود دارد یا بزرگ‌تر از دیگران‌اند یا به‌دلایل مختلف فردی عزیز و مهم در مهمانی به‌ حساب می‌آیند.

اگر ترتیب خاصی برای نشستن وجود ندارد، از میزبان بپرسید که کجا بنشینید. به‌‌احتمال زیاد، میزبان به شما می‌گوید هر جایی دوست دارید، به‌خصوص در مهمانی‌های ما ایرانی‌ها. زمانی که سر میز شام نشستید هم در صورت وجود دستمال سفره، صبر کنید همه بنشینند و میز تکمیل شود و بعد دستمال را روی پایتان پهن کنید.

اگر هم می‌خواهید در میانه غذا از سر میز بلند شوید، عذرخواهی کنید و دستمالتان را روی دسته صندلی‌تان بگذارید. هرگز دستمال را روی میز نگذارید و بروید. آداب غذا خوردن سر سفره هم همین است. باید حواستان باشد به دیگران احترام بگذارید و مراقب رفتارهایتان باشید.

آداب غذا خوردن در رستوران

شاید شما هم در زمان‌هایی که به رستوران دعوت می‌شوید و قرار است در مراسم یا مهمانی رستورانی شرکت کنید، کمی مضطرب می‌شوید و نمی‌دانید باید چطور رفتار کنید؛ مخصولا وقتی به بهترین رستوران ها دعوت می‌شوید. در ادامه، توصیه‌هایی برای چنین موقعیتی داریم.

نحوه خوردن سوپ

احتمالا شما هم در زمان حضور در یک مهمانی و یا مجلس خاص با پیش غذاهای مختلفی رو به رو شده اید که یکی از مهمترین آنها سوپ است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید مصرف سوپ دارای قوانینی است که در آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی حتما باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. برای خوردن سوپ حتما سعی کنید قاشق را از دیوارها به سمت خودتان بکشید و به هیچ وجه قاشق خود را پر نکنید.

قاشق را به سمت دهان خود ببرید و برخلاف سایر مواقع که سر خود را به سمت قاشق متمایل می کنید در مراسمات رسمی به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. برای میل کردن سوپ قاشق را به صورت کامل در دهان خود قرار ندهید و سعی کنید که از لبه قاشق اقدام به خوردن سوپ خود کنید. آخرین نکته ای که برای خوردن سوپ در آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی وجود دارد نیز این است که به هیچ وجه بشقاب را از روی میز بلند نکنید.

نحوه خوردن مرغ، نان و غذاهای استخوان دار

زمانی که قصد دارید در یک مهمانی و یا مجلس بزرگ مرغ و یا غذاهای استخوان دار بخورید حتما به این نکته توجه داشته باشید که نباید از دست برای انجام این کار استفاده کنید. همانطور که در بخش های قبلی نحوه استفاده از چاقو و چنگال را به شما آموزش دادیم می توانید از چاقو و چنگال برای خوردن غذاهایی که استخوان دارند استفاده کنید.

کته دیگری که باید درباره آداب غذا خوردن در مهمانی و مجالس رسمی بدانید نیز این است که برای خوردن نان می توانید با دست آن را به تکه هایی که در یک یا دو لقمه قابل خوردن باشند تقسیم کنید و به این ترتیب نان را نیز میل کنید.

منو را بلند نکنید و بگذارید روی میز باشد

با منو بازی نکنید، آن را بالا نگیرید و مانند یک مجله مفرح شروع به خواندنش نکنید. بهتر است اجازه بدهید، منوی غذا روی میز بماند و از بالا به آن نگاه و غذایتان را انتخاب کنید.

از یک سمت لیوانتان نوشیدنی را بنوشید

حواستان باشد بهتر است از یک سمت مشخص از لیوان نوشیدنی را بنوشید. این توصیه برای خانم‌ها بیشتر کاربرد دارد چون معمولا آرایش دارند و با نوشیدن هر جرعه از محتویات لیوان، اندکی از اثر رژ لبشان روی لیوان می‌ماند. اگر هر بار از یک سمت لیوان بنوشند، دور آن پُر از آثار رژ می‌شود و این خوشایند نیست.

بشقابتان را تا حد امکان تمیز نگه دارید

آشفته و بی‌نظم غذا نخورید. مرتب از یک سمت بشقاب شروع کنید و نگذارید که آن به اثری کوبیسم تبدیل شود که در هر گوشه‌اش رنگ و اثری از غذاهای مختلف است! تمیز غذا بخورید و حواستان به نظم در خوردن باشد.

به جایگذاری غذاها در بشقاب دقت کنید

اگر بشقاب مجزایی برای قراردادن چیزهایی مانند استخوان ماهی وجود ندارد، حواستان باشد باید از سمت چپ در بالای بشقاب برای این کار استفاده کنید. مثلا اگر استخوان ماهی دارید یا هسته لیموترش در بشقابتان موجود است از این بخش بشقاب برای قراردادن آنها کمک بگیرید. پایین در سمت راست بشقاب هم جای ریختن چیزهایی مانند سُس و کره است.

دست‌شویی رفتن خود را اعلام نکنید

هرگز به جمع دور میز اعلام نکنید که می‌خواهید به دست‌شویی بروید. این کار درست نیست.

اضافه غذایتان را با خود نبرید

البته اتلاف غذا کار درستی نیست؛ اما اگر در موقعیتی رسمی مثلا از سمت شرکت و اداره‌تان به مهمانی رستوران دعوت شده‌اید، بهتر است که در صورت ماندن غذا درخواست جعبه و ظرف برای به‌خانه‌بردن باقی‌مانده غذایتان نکنید. آداب غذا خوردن رسمی را در ذهن داشته باشید تا در موقعیت‌های مختلف مضطرب نشوید.

توصیه‌های تکمیلی

 • سعی کنید سرعت غذاخوردنتان با دیگر مهمان‌ها متناسب باشد؛
 • تلفن همراه خودتان را سر میز و سفره نبرید که بسیار کار بدی است؛
 • روی میز خم نشوید، آرنج‌هایتان را در هنگام غذاخوردن روی میز پهن نکنید؛
 • از دستمال‌سفره استفاده و آن را روی پایتان پهن کنید. دستمال برای تزیین نیست؛
 • در مکالمه‌های سر میز و سفره مشارکت و سر صحبت را باز کنید و با مهمان‌های دیگر در ارتباط باشید؛
 • به در دست‌گرفتن چاقو، چنگال و قاشق دقت کنید و آنها را به‌درستی به دست بگیرید؛
 • از دستمال‌سفره به‌جای دستمال‌کاغذی و برای کاری مانند پاک‌کردن بینی استفاده نکنید؛
 • پس از جویدن کامل لقمه و فرودادن آن، اقدام به نوشیدن کنید. با دهان پُر آب یا نوشیدنی ننوشید؛
 • هیچ‌گاه با دهان باز غذا را نجوید، هیچ‌گاه. این کار زشت و به‌دور از ادب است. با دهان پُر نیز صحبت نکنید؛
 • دستتان را برای برداشتن چیزهای مختلف روی میز دراز نکنید و بخواهید که دیگران به شما نمکدان یا چیزهای دیگر را بدهند؛
 • از هر غذایی زیاد از حد نکشید. اگر کیک روی میز دسر وجود دارد، یک تکه بردارید و اگر خواستید و امکان داشت، پس از اتمام آن، دوباره تکه‌ای دیگر بردارید.

351112