304343

عضو سابق هیات مدیره استقلال:

با سیستم بانکی مشکل «شستا» و «ویلموتس» به اینجا نمی رسید! /بازسازی ورزشگاه آزادی توسط سیستم بانکی انجام شود

تصویر با سیستم بانکی مشکل «شستا» و «ویلموتس» به اینجا نمی رسید! /بازسازی ورزشگاه آزادی توسط سیستم بانکی انجام شود
مدیر سابق بانکی و باشگاه استقلال می گوید وزارت ورزش هیچ گاه از کارگروه تخصصی ورزشی و بانکی استفاده نکرده است که این کارگروه هم تخصصی ورزشی هم بانکی تخصصی باشند و برای ورزش برنامه نویسی کنند تا بتوانند از منابع سر فصل های سیستم بانکی برای ورزش استفاده کنند.

به گزارش پرسون، دکتر رضا صادق پور جامعه شناس، نایب رئیس سابق هیات مدیره استقلال و رئیس اسبق آکادمی این باشگاه از معدود مدیرانی است که در سیستم بانکی کشور نیز فعالیت داشته است. از جمله سوابق وی می توان به معاون بازاریابی و خدمات مشتریان بانک صادرات ایران، رئیس حوزه بازاریابی بانک صادرات منطقه شرق تهران، بازرس ارشد بانک صادرات ایران، مدیر اعتبارات بانک صادرات منطقه غرب تهران، عضو کار گروه اعتبارات بانک صادرات ایران و البته تدریس درسیستم بانکی ایران اشاره کرد.

وی که در برنامه «آوانتاژ» در شبکه ایران کالا حضور پیدا کرده بود به نقش بانک ها در ورزش اشاره کرد و گفت: نگاه صرفا اسپانسری به بانک ها منسوخ شده است. اینکه نام و آرم بانک یا موسسه مالی روی پیراهن و صرفا حامی مالی باشگاه باشد یعنی اینکه محصولات و خدمات ورزش و هوادار برای بانک ها تفهیم و روشن نشده است و متقابلا محصول و خدمات بانک ها برای ورزش مشخص نشده است. این یعنی خلا!

وی در ادامه گفت: من خوشحالم که این برنامه با کیفیت تلویزیونی نشان می دهد رابطه معنا داری بین صنعت فوتبال ، صنعت ورزش با صنعت بانکداری وجود دارد. وقتی با فرد متخصص بانکی صحبت می کنید 1000 میلیارد شما را تولید ثروت کرده و تبدیل به 3000 میلیارد کند و در بخش های مختلف ورزش از جمله تولید، خدمات، اشتغال هزینه می کند. سایر بخش هایی که در مجلس شورای اسلامی در حوزه اشتغال مطرح می شود در حوزه ورزش اشتغال ایجاد می کند بنا بر این می توانیم بخشی از منابع در سرفصل اشتغال را در حوزه ورزش آورد. چه ارگانی می تواند این رابطه معنا را تعریف و تقویت کند؟ متولیان ورزش!

نایب رئیس سابق هیات مدیره استقلال ادامه داد: وزارت ورزش هیچ گاه از کارگروه تخصصی ورزشی و بانکی استفاده نکرده است که این کارگروه هم تخصصی ورزشی هم بانکی تخصصی باشند و برای ورزش برنامه نویسی کنند تا بتوانند از منابع سر فصل های سیستم بانکی برای ورزش استفاده کنند حتی می توانند مسکن ورزشکاران را در حوزه جوانان تقویت کنند. 30 میلیون هوادار باشگاه استقلال داشته باشد 30 میلیون حساب قرض الحسنه در یک سیستم بانکی افتتاح شود چه حجم از منابع جمع آوری می شود. دیگر نیازی نیست شما به هوادار شماره حساب باشگاه معرفی کنید برای واریز کردن پول! ما بسته های حمایتی تشویقی برای صنعت ورزش از طریق سیستم بانکداری و متقابلا یک بسته تشویقی، محصولاتی، منابعی و حمایتی برای سیستم بانکی در حوزه ورزش نداریم.

مجری برنامه در ادامه با توضیح برخی اتفاقات رخ داده در فوتبال عنوان کرد بعضی ها اعتقاد دارند دخیل کردن بانک ها در فوتبال می تواند فساد آور باشد. پاسخ شما به این فراد چیست؟ دکتر صادق پور در این خصوص گفت: من نگاهم به موضوع تخصص تری است. نامی از شخص نمی آورم اما اعتقاد دارم مطالبات فدراسیون را سیستم بانکی می توانست انجام دهد و کار به اینجا نمی کشید. قوانین و مقررات وجود دارد اما تخصص وجود ندارد. چه کسی باید فضای استفاده از قوانین و مقررات را ایجاد کند؟ افرادی که شرایط لازم و کافی در حوزه سیستم بانکی دارند و ورزش را می شناسند. به جای اینکه از واحد دولتی، یک واحد سرمایه گذار پول بگیریم دیون پرداختی را از سیستم بانکی پرداخت کنیم. راه قانونی وجود دارد. اگر بتوانیم سرفصل های محصولات بانکی را در حوزه ورزش تعریف کنیم و یک کارگروه تخصصی در وزارت ورزش برای سیستم بانکی وجود داشته باشد که رابطه معناداری بین صنعت بانکی و ورزش را تعریف کند می توانیم روزهای خوبی برای ورزش، فدراسیون ها و باشگاه های کشورمان داشته باشیم.

معاون اسبق بازاریابی بانک صادرات ایران در پایان برخی کمک های سیستم بانکی به ورزش را اینگونه توضیح داد: بارها از بخش خصوصی صحبت به میان آوردیم. به دنبال خصوصی کردن سرخابی ها هستیم. در ساخت ورزشگاه ها بدنبال بخش خصوصی هستیم. صنعت و سیستم بانکی می توانند در این بحث کمک کنند مثلا بازسازی ورزشگاه آزادی توسط سیستم بانکی انجام شود. این کار با تفاهم نامه قابل انجام است. خدمات انفورماتیک بانک ها برای باشگاه ها ضرورت دارد از جمله فروش بلیط اینترنتی در سیستم بانکی! بانک ها هم دنبال برنامه هستند از متولی ورزش! وزارت ورزش باید برای سیستم پولی و صنعت بانک برنامه داشته باشد که متاسفانه در 25 سال سابقه و تجربه ای که در سیستم بانکی دارم این برنامه را ندیدیم. شاید بعد از این برنامه شاهد روشن شدن چراغی باشیم. در بخش خرید دین می توانیم به سیستم ورزش کشور خدمت کنیم. در بحث خرید اقساطی تجهیزات می توانیم به صنعت ورزش کشور کمک کنیم. همه این مباحث نیازمند یک تفکر حرفه ای تخصصی با اندیشه های کاربردی که تخصص پولی بانکی مالی و حقوقی دارند. ما هیچ وقت در حوزه ورزش از حقوق بانکی، انواع عقود اسلامی، از فروش اقساطی استفاده نکردیم. با 5 درصد گشایش اعتبار و 95 درصد پرداخت به صورت اقساط برای فدراسیون می توانستیم به فدراسیون فوتبال کمک کنیم که به این مشکلات دچار نشود. در بخش مسکن، وام ازدواج، تهیه جهیزیه ورزشکاران حتی در بخش پرداخت پاداش های قهرمانان از سیستم بانکی استفاده کنیم.

| 304343