انتشار کتاب تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

کتاب « تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران » به قلم دکتر مجید جلالی مهر با موضوع اثرات تحریم‌های اقتصادی ایران بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی منتشر شد.
تصویر انتشار کتاب تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

به گزارش پرسون، این کتاب به اهداف و مقاصد سیاسی تحریم های اقتصادی علیه یک یا چند دولت می‌پردازد و ایجاد مشکلات در نقل و انتقال ارز بین بانکی و تخصیص ارز مبادله ای را عامل اصلی افزایش قیمت کالاهای وارداتی معرفی می‌کند. البته کاهش سرمایه گذاری در بخش تولیدات صنعتی به دلیل بروز شرایط نامساعد و عدم احساس امنیت برای سرمایه گذاران از مهمترین آثار تحریم های اقتصادی محسوب می شوند.

همچنین نگارنده در این کتاب به یک سئوال اصلی که تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران، در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، چه تأثیری را بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور داشته است؟ پاسخ می دهد.

لازم به توضیح است دکتر مجید جلالی مهر فارغ التحصیل رشته روابط بین الملل در هشت شرکت به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مشغول فعالیت بوده و تاکنون بیش از صد پروژه خیریه ای را به سرانجام رسانده است. همچنین اجرای بیش از صد و پنجاه پروژه ملی و استانی در زمینه های انبوه سازی منازل شهری، نفت، جاده، راه آهن، گاز و... از سوابق این کارآفرین خستگی ناپذیر به شمار می رود که گویای لمس اثر تحریم های ظالمانه، با تمام وجودش است. به همین دلیل وی تحقیقات گسترده ای در خصوص اثر این تحریم ها را انجام داده و این کتاب در واقع پایان نامه دکترایش، در طی سال های 93 تا 95 بوده است.

بعد از ارائه این پایان نامه بود که به دلیل ورود مباحثی چون برجام، FATF و به خصوص انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور و خروج ایالات متحده آمریکا از برجام شد، با اجرای تحریم های گسترده، تحت عنوان «فلج کننده»، مباحث متعددی را در هر یک از آن تحریم های مضاعف، پیش روی محقق قرار داد و تحت تأثیر هر یک از تحریم های جدید، آسیب جدی و یا دستاوردهایی جدید، نصیب ایران شد که امید است در جلد دوم بدان ها اشاره شود.

گفتنی است این کتاب به همت نشر مانیان و ویراستاری لیلا عابدی در 118 صفحه به شمارگان 1000 جلد منتشر شده و روانه بازار محصولات فرهنگی شد.

289419