288818

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همدان خبر داد؛

دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط10 شرکت سرمایه‌گذار

تصویر دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط10 شرکت سرمایه‌گذار
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: تاکنون 10 شرکت برای سرمایه‌گذاری در استان موفق به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به مجموع 60 مگاوات شده‌اند.

به گزارش پرسون از همدان، شیرزاد جمشیدی مدیر عامل شرکت برق استان همدان اظهار کرد: امروزه کاهش ذخایر فسیلی، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی و جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف انرژی باعث شده که به فکر استفاده از منابع انرژی دیگری باشیم که یکی از این منابع، انرژی‌های تجدیدپذیر است که در طبیعت به وفور وجود دارد و از جمله آن می‌توان به انرژی‌های بادی، خورشیدی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی و... اشاره کرد.


وی افزود: با توجه به میزان تابش نور خورشید در نقاط مختلف کشور ایران یکی از مناسب‌ترین راهکارها تأمین انرزی استفاده از نور خورشید است.


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: استان همدان با 290 روز تابش سالانه خورشید یکی از مناطق مستعد و پر پتانسیل برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با راندمان بالا است.
وی گفت: علاوه بر نیروگاه‌های خورشیدی، نیروگاه‌های مقیاس کوچک DG و CHP نیز از منابع تولید انرژی پاک هستند که در استان مورد توجه قرار گرفته است.


جمشیدی با اشاره به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید در استان عنوان کرد: تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه شده‌ایم که حاصل آن احداث 6 نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه‌گذار خارجی و یک نیروگاه یک مگاواتی با استفاده از سرمایه‌گذار داخلی بوده است.


وی با بیان اینکه در حال حاضر معادل 48 مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان فعال است، ادامه داد: چهار نیروگاه مقیاس کوچک DG نیز با ظرفیتی معادل 25 مگاوات از طریق سرمایه‌گذاران داخلی در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به رتبه برتر استان در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور ابراز داشت: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان به 72 مگاوات رسیده است که معادل 3.61 کل انرژی مصرفی استان را تأمین می‌کند.


وی یادآور شد: در راستای اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک، این شرکت چهار مسجد، هشت مدرسه و ستاد شرکت را معادل 125 کیلووات به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کرده است.


بهره‌برداری از 54 نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب در استان همدان


جمشیدی بیان کرد: علاوه بر این نیروگاه‌ها، 54 نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت یک هزار و 85 کیلووات در استان طی سه سال اخیر به بهره‌برداری رسیده که 44 مورد آن مربوط به انشعابات خورشیدی خانگی و 10 مورد معادل 100 کیلوات مربوط به سایر مصارف است.


وی عنوان کرد: برای تشویق مشترکین دارای انشعاب برق در استان، این شرکت با انعقاد قرارداد خرید تضمینی 20 ساله با مشترکین به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) تاکنون 100 قرارداد به مجموع ظرفیت یک هزار و 625 کیلووات با مشترکین منعقد کرده است.


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان همدان تاکنون 10 شرکت برای سرمایه‌گذاری در استان موفق به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به مجموع 60 مگاوات شده‌اند که در حال تهیه زیرساخت‌ها و سایر اقدامات اجرایی است.
وی عنوان کرد: 5 شرکت نیز به ظرفیت 35 مگاوات قرارداد خرید تضمینی خود را با شرکت ساتبا به امضا رسانده‌اند که تاکنون موفق به احداث نیروگاه خورشیدی نشده‌اند.


جمشیدی اضافه کرد: در راستای جلب مشارکت، همکاری و کمک به خانواده‌های کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی استان با توجه به بررسی‌های به عمل آمده از پتانسیل احداث نیروگاه در محل‌های معرفی شده، 150 قرارداد با خانواده‌های زیرپوشش این سازمان‌ها منعقد شده و پیگیری اخذ وام مورد نیاز از ادارات و نهادهای استانی هستیم.


وی با بیان اینکه معادل 95 مگاوات در استان در حال برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌ها است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1400 از 3 نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت 15 مگاوات و 50 نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع 600 کیلووات به بهره‌برداری برسد.


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: با توجه به تجارب به دست آمده در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش قیمت خرید برق نیروگاه‌های مذکور از طرف دولت و اصلاح قوانین و مقررات در تغییر کاربری زمین‌های مورد استفاده و کاهش ریسک‌های مالی بانک‌ها و تسریع در اخذ مجوزهای مربوطه می‌توان به سرمایه‌گذاری بیشتر در استان امیدوار بود.


وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در استان در سال 99 با توجه به همزمانی پیک تولید نیروگاه‌های خورشیدی با پیک بار شبکه سراسری، نقش به سزایی در کاهش خاموشی‌های استان داشته است.


جمشیدی اظهار داشت: علاوه بر تأمین 3.61 درصد از کل انرژی مصرفی استان توسط این نیروگاه‌ها در سال گذشته با توجه به نزدیک بودن محل تولید به مصرف، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات توزیع برق و عدم انتشار آلاینده زیست محیطی از عمده مزایای این نوع مولدهای پاک است.

| 288818