287856

دانش آموخته برتر بنیاد ملی نخبگان و پژوهشگر برتر آذربایجان‌غربی:

مسوولان باید از ظرفیت نخبگان در حل مسائل استان استفاده کنند

تصویر مسوولان باید از ظرفیت نخبگان در حل مسائل استان استفاده کنند
دانش آموخته برتر بنیاد ملی نخبگان و پژوهشگر برتر آذربایجان‌غربی گفت: توسعه هر استانی در گرو رونق کسب و کار است که با بهره گیری از ظرفیت نیروهای جوان و نخبگان استانی این امر سریعتر و بهتر انجام می‌شود با برنامه‌ریزی و اعتماد به جوانان استان می‌توان ظرفیت های نخبگان استانی را در برای توسعه استان به کار برد و از مهاجرت آنها به شهرها و کشورهای دیگر جلوگیری کرد.

به گزارش پرسون از آذربایجان‌غربی، با توجه به اینکه نخبگان یک کشور سرمایه‌های معنوی آن جامعه هستند در این راستا مدیریت نخبگان کشور باید در قالب سیستمی منسجم صورت گیرد که در آن نظام کشف و شناسایی و انتخاب، تربیت و شکوفاسازی، نگهداشت و به کارگیری به صورت یکپارچه و هم افزا صورت پذیرد تا این سرمایه‌ها در جایی استفاده شوند که کارایی و بهره‌وری بالا داشته باشند.

می‌توان بیان کرد افراد نخبه و برتر در هر مجموعه‌ای، می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر افراد مجموعه باشدچناچه حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار 2 هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، ادامه پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملاً ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه تحسین برانگیز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکید کردند و فرمودند هر جوان نخبه پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.

خبرنگار پرسون برای در جریان قرار گرفتن جایگاه نخبگان علمی استانی و استفاده از دیدگاه علمی این افراد در مسائل مدیریتی استان گفت‌وگویی با آراز هاشمی ‌نژاد پژوهشگر برتر استانی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانیم.

پرسون: لطفا خودتان رو معرفی بفرمایید و در مورد رزومه تحصیلی توضیح دهید.

بنده آراز هاشمی نژاد 3۳ ساله اهل ارومیه، دکتری تخصصی مهندسی عمران گرایش خاک و پی از دانشگاه ارومیه هستم. همچنین مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را نیز به ترتیب در دانشگاه های تبریز و علم و صنعت ایران در رشته مهندسی عمران به اتمام رساندم.

پرسون: در خصوص افتخارات آموزشی و پژوهشی خودتون توضیح دهید.

بنده رتبه اول ورودی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علم و صنعت ایران و رتبه اول ورودی در مقطع دکتری تخصصی در دانشگاه ارومیه می‌باشم. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجوی استعداد درخشان بودم و در سال 1393 نیز از طریق پذیرش بدون آزمون (استعداد های درخشان) وارد مقطع دکتری تخصصی در دانشگاه ارومیه شدم. همچنین در سال 1391 به عنوان دانشجوی برتر دانشگاه علم و صنعت ایران انتخاب شدم. در سال 1398 به عنوان پژوهشگر برتر استانی در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان آذربایجان غربی معرفی شدم. تاکنون نیز برگزیده سه جایزه مربوط به دانش آموختگان برتر دانشگاهی بنیاد ملی نخبگان شدم.

پرسون: آیا خدمت سربازی رفته اید؟

با توجه به اینکه بنده برگزیده جایزه تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان برای دانش آموختگان برتر دانشگاهی (جایزه شهید صیاد شیرازی) شدم، از طریق پروژه جایگزین خدمت در قالب انجام پروژه تحقیقاتی و در طول تحصیل در مقطع دکتری تخصصی، خدمت سربازی خود را انجام داده و کارت پایان خدمت دریافت نمودم.

پرسون: در خصوص فعالیت‌های پژوهشی خودتون هم توضیح دهید.

بنده در پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر سیدجواد میرمحمدصادقی در قالب یک مطالعه میدانی به بررسی تاثیر ناهمواری های سطحی ریل بر ارتعاش و نویز ایجاد شده توسط مترو و راهکارهای کاهش آن در خط 5 متروی تهران پرداختم که در پنجمین جشن تقدیر از پایان‌های برتر دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1393، پایان نامه برتر دانشکده و نامزد پایان نامه برتر دانشگاه شد. در مقطع دکتری تخصصی هم تحت راهنمایی دکتر سیدهادی بهادری به بررسی تاثیر بهسازی خاک روانگرا با ستون‌های اختلاق عمیق بر پاسخ لرزه‌ای پی‌های سطحی پرداختم که یکی از مهمترین چالش‌های حوزه ژئوتکنیک است. بنده پایان نامه‌های خود را در هر ۲ مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی با درجه عالی و نمره 20 دفاع نمودم.

ماحصل پژوهش‌های اینجانب در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تاکنون چاپ 15 مقاله ISI و ISC در مجلات معتبر ملی و بین المللی و ارائه 8 مقاله در کنفرانس‌های معتبر ملی و بین المللی است. همچنین اینجانب در مقطع دکتری تخصصی با توجه به نیاز مبرم به کتاب‌های مرجع در حوزه‌های تخصصی مهندسی عمران، ۲ جلد کتاب تخصصی در حوزه بهسازی خاک ترجمه کردم که توسط انتشارات دانشگاه ارومیه به چاپ رسیده و در اختیار پژوهشگران و مهندسین فعال در حوزه‌های اجرایی ژئوتکنیک قرار گرفته و در دانشگاه‌های کشور به عنوان منبع فارسی درسی تدریس می شود. همچنین در چند مجله معتبر به صورت داور تخصصی فعالیت نموده و تاکنون عضو کمیته علمی و داوری چند کنفرانس ملی و بین المللی بوده ام. همچنین در چند طرح پژوهشی کاربردی و ملی به عنوان مجری طرح و همکار مجری طرح و عضو کمیته‌های فنی فعالیت کرده‌ام.

پرسون: در حال حاضر به چه کاری مشغول هستید؟

بنده در حال حاضر در کنار فعالیت‌های پژوهشی خود در قالب کارهای ازمایشگاهی و عددی که 4 مقاله ISI در مرحله داوری و چندین مقاله نیز در دست نگارش می‌باشد، مشغول تدریس دروس تخصصی مهندسی عمران در دانشگاه‌های شهر ارومیه می‌باشم. همچنین با چند شرکت مهندسی مشاور در زمینه‌های تخصصی مهندسی ژئوتکنیک و روسازی راه و راه آهن همکاری می‌نمایم. همچنین 2 سال است که در حال نگارش یک کتاب تخصصی در حوزه مهندسی عمران هستم.

پرسون: مشکلاتی که در امر پژوهش وجود دارد را بیان بفرمایید.

پژوهش2 جنبه مختلف دارد یکی شرایط و ابزار لازم برای پژوهش است که بسته به نوع پژوهش، ابزار و مواد لازم برای انجام آن پژوهش باید برای پژوهشگر فراهم باشد که خوشبختانه در چند سال گذشته از این جهت دانشگاه های استان تجهیز شده اند. اگرچه کافی نیست و با توجه به بروز بودن پژوهش در دنیا و رقابتی شدن آن، برای اینکه در این مقوله، دانشگاه های ما و پژوهشگران از علم روز دنیا عقب نمانند لازم است در جهت بروز رسانی تجهیزات ازمایشگاهی و نرم افزارهای کاربردی اهتمام لازم مبذول گردد.

اما جنبه دوم قضیه که بسیار مهمتر است، بحث کاربردی کردن پژوهش ها است. هدف و رسالت دانشگاه در کنار تربیت نیروهای متخصص، حل مشکلات جامعه است. برای نیل به این هدف لازم است موضوعات پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در دانشگاه ها، به سمت اولویت های پژوهشی ارگان ها و سازمان ها حرکت کند تا ضمن آموزش نحوه انجام پژوهش کاربردی به دانشجو و مهارتی نمودن آموزش ها، مشکل و معضل آن ارگان و سازمان نیز حل شود که نتیجه آن توسعه استان و کشور است. موضوعی که به نظر می رسد نیازمند ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه است.

پرسون: از علایق پژوهشی خودتونم برامون بگید؟

حوزه پژوهشی مورد علاقه بنده ژئوتکنیک راه و راه آهن و بحث بهسازی خاک های مساله دار است. با توجه به بحث افزایش جمعیت و کمبود زمین های مناسب برای ساخت و ساز در کنار بحث حفظ محیط زیست، یکی از به روز ترین موضوعات در دنیا همین بحث بهسازی خاک های مساله دار با انواع روش های فیزیکی و شیمیایی است. چرا که منطقی نیست ما خاک حاصلخیز کشاورزی یا دارای پوشش گیاهی رو نابود کنیم که بخواهیم سازه ای روی آن بنا کنیم. هنر مهندسی آن است که زمین های نامناسب و مساله دار را بهسازی کنیم و اونهارو مناسب ساخت سازه های خود کنیم. تو این راه روش های مختلفی هم هست اما علاقه من استفاده از مواد و مصالح سازگار با محیط زیست در بهسازی خاک هست و در این راه تاکنون از خاکستر آشتفشانی و بادی به عنوان پوزولان های طبیعی و مصنوعی در کنار خاکستر تفاله نیشکر به عنوان ضایعات محصولات کشاورزی برای بهسازی خاک استفاده نمودیم و نتایج بسیاری خوبی هم در این زمینه گرفتیم.

پرسون: استفاده از نظرات پژوهشگران و نخبگان چه تاثیری در بهبود شرایط خواهد داشت نظر شما در این مورد چیست؟

مطمئنا استفاده از نظرات پژوهشگران و نخبگان در حل مسائل می تواند منجر به نتایج مثبت شود. بنده در طول انجام پایان های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خود و نیز چند طرح پژوهشی ارتباط با صنعت با ارگان ها و سازمان های مختلف متوجه این موضوع شدم که با حضور پژوهشگران جوان، روحیه و انگیزه کاری مجموعه افزایش می یابد و چون نیروی جوان سرشار از انرژی است و علاقمند به فراگیری است همیشه به دنبال روش‌های علمی نوین برای حل مسائل است و همین روحیه می تواند در حل مشکلات بسیار راهگشا باشد.

پرسون: آیا از نظرات نخبگان در مسائل و امورات اجرایی استان استفاده می‌شود؟

واقعیت این است که نمی‌شود گفت اصلا از نظرات نخبگان در حل مسائل و امورات اجرایی استان استفاده نمی شود اما به طور کامل هم از ظرفیت های بالقوه نخبگان بهره گرفته نمی شود. نخبگان استان اذربایجان غربی کم نیستند که در صورتی که به انها فرصت و فضا داده شود مطمئنا می توانند راهگشای بسیای از مسائل استان باشند. در این راه لازم است بین بنیاد نخبگان استانی و سازمان ها و اولویت های پژوهشی آنها ارتباط ایجاد شود. البته بنیاد ملی نخبگان چند سالی است در قالب طرح شهید احمدی روشن با همکاری اعضای هیئت علمی برخی رشته های دانشگاهی و دانشجویان در قالب هسته های نخبگی سعی در حل مسائل استانی دارد که طرح بسیار خوبی است که لازم است برای همه رشته های دانشگاهی اینکار صورت گیرد.

پرسون: از اهداف و برنامه‌های آتی خودتون به عنوان یکی از دانشجویان نمونه دانشگاه ارومیه برامون بگید؟

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های من، تلاش برای جذب به عنوان هیئت علمی در یکی از دانشگاه‌های کشور می‌باشد. علاوه بر این، برنامه‌هایی نیز برای پژوهش‌های بنیادی و کاربردی به صورت ارتباط با صنعت در نظر دارم که انشالله به ثمر برسند.

پرسون: مشوق اصلی شما در کسب موفقیت های پی در پی چه کسانی بودند؟

حمایت‌های خانواده‌ام مخصوصا پدر و مادر و برادرم، تاثیر بسزایی در این مسیر داشتند و از همین جا از همه اشون تشکر و قدردانی میکنم. همچنین فعالیت های آموزشی و پژوهشی و موفقیت های علمی خودم رو مدیون اساتید بزرگوار دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی میدونم که به طور ویژه از دو استاد راهنمای دوره ارشد و دکتری خودم آقایان دکتر میرمحمدصادقی و بهادری تشکر و قدردانی می نمایم که در طی این سال‌ها من و سایر دانشجویانشان را دلسوزانه راهنمایی کرده و خودشان را وقف این کار نموده‌اند.

پرسون: چه توصیه‌ای برای جوانان و دانشجویان این مرزو بوم دارید؟

به نظر من جوانان باید به دنبال علایق خود بروند. لزوما همه قرار نیست وارد دانشگاه شوند و همه قرار نیست مدرک دانشگاهی بگیرند تا موفق شوند. موفقیت اصلی در رفتن به دنبال علایق و داشتن پشتکار در آن است. اما اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه هستند مطالب را عمیق و کاربردی بیاموزند. صرفا گرفتن مدرک را هدف خود قررا ندهند و دانشگاه ها نیز باید بیشتر به سمت مهارت آموزی باشند تا دانشجویان در طول دوره تحصیل خود با محیط کار و لازمه های آن آشنا شوند و مطالب را صرفا به صورت تئوری فرانگیرند. جوانان در کنار دروس تخصصی رشته تحصیلی خود، کتابهای غیردرسی نیز بخوانند و ورزش کنند. به مبانی دینی و اعتقادی و معرفت شناسی توجه ویژه داشته باشند. از فرصت زندگی خوابگاهی برای یادگیری و تمرین کارهای تیمی استفاده کنند.

آخرین صحبتتون با مسئولان استانی را بیان بفرمایید؟

توسعه هر استانی در گروه رونق کسب و کار است که با بهره گیری از ظرفیت نیروهای جوان و نخبگان استانی این امر سریعتر و بهتر انجام می‌شود با برنامه‌ریزی و اعتماد به جوانان استان می‌توان ظرفیت های نخبگان استانی را در برای توسعه استان به کار برد و از مهاجرت آنها به شهرها و کشورهای دیگر جلوگیری کرد.

گفت‌وگو از رقیه وکیلی

انتهای پیام/

| 287856