230064

تشکیل شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

تصویر تشکیل شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی و شورای جنگ نرم در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود.

به گزارش پرسون، نشست هم‌اندیشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح با هدف اجرایی‌سازی مفاد توافقنامه فیمابین برگزار شد.

سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به تشکیل یک کمیته برای پیگیری و اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: گاهی اوقات توافقنامه‌ها عملاً در حد یک کاغذ باقی می‌ماند و پیگیری و اجرایی نمی‌شود.

وی ادامه داد: ضرورت دارد زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن توافقنامه مذکور به منظور استمرار کار، قوی‌تر شود.

**شورایعالی انقلاب فرهنگی از هیچ کمکی برای حوزه فرهنگ دفاعی دریغ نمی‌کند

عاملی با تأکید بر لزوم حمایت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از حوزه فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، افزود: خوشبختانه حوزه دفاعی کشور از انسجام بسیار خوبی برخوردار است و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از هیچ کمکی برای حوزه فرهنگ دفاعی دریغ نمی‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای اجرایی‌سازی توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح با یک سازوکار ساده می‌تواند هم ابعاد کارشناسی و هم امکان نهایی‌سازی مصوبات را تأمین کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نمونه کارهای پیچیده و موازی تصویب انواع پیوست‌نگاری‌ها در طرح‌های بزرگ و متوسط است که پیوست گردشگری، پیوست محیط زیست، پیوست اجتماعی و پیوست فرهنگی نمونه آنهاست. البته در نظر است شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ادغام پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی اقدام کند.

عاملی در ادامه گفت: با وجود ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور باید از ایجاد شوراهای موازی و موازی‌کاری با این ستادها پرهیز کرد، البته عرصه دفاع فرهنگی، ابعاد خاص و قابل تأکید دارد.

اصغر عبداللهی، مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور مجلس و فراسازمانی با بیان اینکه توافقنامه فی‌مابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح اتفاق بسیار مهمی برای هر دو نهاد است، ابراز امیدواری کرد: این توافقنامه موجب موجب علو درجات شهدا به خصوص شهید سردار سلیمانی شود.

وی در ادامه با اشاره به دستور جلسه که به بررسی بند 9، 10 و 11 ماده 2 توافقنامه اختصاص داشت، گفت: در این بندها طرح تشکیل شورای تخصصی فرهنگ دفاعی و تشکیل شورای جنگ نرم پیشنهاد شده است.

در ادامه مهدی رضاییان، عضو کمیسیون تخصصی ستاد هماهنگی و راهبردی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی گفت: طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح سه طرح برای حوزه فرهنگی و دفاعی و جنگ نرم تهیه شده و هر سه موضوع کار اولیه و کار کارشناسی انجام شده است.

وی افزود: طرح تشکیل شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی، امنیتی و اجتماعی و جنگ شناختی و ترکیبی توسط معاونت فرهنگی نیروهای مسلح تهیه شده و همین طور طرح تشکیل شورای جنگ نرم توسط معاونت خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده است.

رضاییان در مورد بررسی حیطه اختیارات ستاد کل در امر گسترش آموزش عالی نیروهای مسلح گفت: این موضوع نیز طی جلسات مشترک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح بررسی شده و طرح آن آماده ارائه است.

همچنین امیر سرتیپ باقری، معاون آموزشی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در ستاد کل کارگروه تخصصی برای اجرای‌سازی توافقنامه فی ما بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیروهای مسلح تشکیل و تقسیم کار انجام شده است.

وی ادامه داد: معاونت فرهنگی و معاونت علم و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین وظایف را برای پیگیری اجرایی‌سازی توافقنامه مذکور را بر عهده دارند.

**امکان عضویت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در شورایعالی انقلاب فرهنگی فراهم شود

معاون آموزشی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: امکان عضویت رییس ستاد کل نیروهای مسلح در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز فراهم و تسهیل شود.

در ادامه سردار ابوالفضل شکارچی، معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، ابراز امیدواری کرد: توافقنامه فیمابین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح موجبات تحول در حوزه فرهنگ دفاعی و حوزه جنگ نرم را ایجاد کند.

وی ادامه داد: ما پیشنهاد داریم شوراهای تخصصی فرهنگ دفاعی و شورای جنگ نرم در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل و در ذیل آن اسناد مهم این حوزه تدوین و تهیه شود.

سردار شکارچی با بیان اینکه برخی از ظرفیت‌ها در کشور نهفته است، افزود: از ظرفیت بسیج که در کل دستگاه‌های کشور عضویت دارد برای تقویت حوزه فرهنگی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه به نظر بنده از ظرفیت بسیج 5 درصد هم استفاده نمی‌شود، گفت: 22 قشر فعال کشور در بسیج عضویت دارند، به عنوان مثال 90 هزار طلبه بسیجی در بسیج فعال هستند.

معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: زیرساخت امنیت ملی کشور با حوزه فرهنگی پیوند دارد و می‌توان گفت امنیت ملی با فرهنگ تقویت خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: حدود 50 هزار استاد بسیجی در کشور داریم که از این ظرفیت نیز می‌توان برای مقابله با جنگ نرم و تحول فرهنگی استفاده کرد. همچنین 5 نهاد علمی در بسیج فعال است لذا بسیج می‌تواند برای رسیدن به قله فناوری به عنوان یکی از اهداف نظام نیز کمک کند.

سردار شکارچی از تدوین سند اعتلای بسیج خبر داد و گفت: در این سند دورنمای چهل‌ساله دوم فعالیت بسیج پیش‌بینی شده و امید است با همکاری بسیج و سایر نهادها در اجرایی سازی این سند بسیاری از مشکلات حوزه فرهنگی برطرف شود.

وی در پایان افزود: با هم‌افزایی مؤلفه‌های قدرت نرم و با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد کل نیروهای مسلح مسئله جنگ نرم بررسی و تدبیر برای آن اندیشیده شود.

محمود حاجیلویی معاون خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان بر لزوم توجه به تهاجم جنگ نرم توسط دشمنان نظام، گفت: مسئله جنگ نرم مسئله اساسی و جدی است.

وی خاطرنشان کرد: در راهبرد کلان 13 نقشه مهندسی فرهنگی و در بسیاری از بخش‌های سند مهندسی فرهنگی به طور مشخص به مسئله قدرت نرم و جنگ نرم تأکید شده است.

حاجیلویی با اشاره به جلسه برگزار شده پیرامون «سند ملی و راهبردی دفاع، مقاومت، جهاد، ایثار و شهادت» گفت: خوشبختانه هم افزایی و همکاری بسیار خوبی برای اجرایی‌سازی این سند با همکاری دستگاه‌های مربوطه در حال اجراست و می‌توان از این بستر برای ترویج فرهنگ دفاعی کشور استفاده کرد.

عاملی در جمع بندی این جلسه با بیان اینکه وظایف و اعضای شورای تخصصی فرهنگ دفاعی پیشنهاد و تهیه شود، گفت: تصمیمات این شورا صرفاً محدود به حوزه ستاد کل نیروهای مسلح نباشد و ٢6 نهاد فرهنگی را نیز شامل شود.

وی تأکید کرد: وظایف شورای تخصصی فرهنگ دفاعی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب تهیه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر لزوم آگاه‌سازی جامعه درمورد جنگ نرم نیز گفت: جنگ نرم نیز ذیل شورای تخصصی فرهنگ دفاعی لحاظ شود چرا که این حوزه‌ها با هم مرتبط هستند.

عاملی در پایان وظیفه صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی و دانش افزایی در حوزه مخاطرات فرهنگی را یک وظیفه جدی نظام حکمرانی کشور دانست.

| 230064