229740

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبر داد:

شناسایی 3 مبتلا به سیاه زخم در کردستان/ ابتلای 352 نفر به تب مالت در استان

تصویر شناسایی 3 مبتلا به سیاه زخم در کردستان/ ابتلای 352 نفر به تب مالت در استان
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تعداد 3 نفر مبتلا به سیاه زخم و 2 مورد مبتلا به کیست هیداتیک در استان کردستان شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

به گزارش پرسون از کردستان، ابراهیم قادری؛ معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان امروز در جمع خبرگاران با اشاره به عملکرد مدیریت پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها از بهمن ماه سال گذشته تا پایان شهریور ماه امسال، اظهار داشت: 354 هزار و 499 دوز واکسن طبق برنامه ایمن‌سازی کشوری برای گروه‌های هدف برنامه شامل کودکان زیر یک سال، خانم‌های سنین باروری، گروه‌های در معرض خطر از جمله زندانیان، کارگران شهرداری، بیماران مبتلا به دیابت، دیالیزی، اهداکنندگان مستمر خون، پرسنل بهداشتی و درمانی و آرایشگران انجام شده است.

وی با ذکر اینکه تاکنون 22هزار و 166 بیمار مبتلا به دیابت از طریق پزشک ویزیت شده و خدمات درمانی و مراقبتی دریافت کرده‌اند، افزود: تعداد یک هزار و 125 بیمار جدید مبتلا به دیابت در استان شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه 49هزار و 598 نفر در برنامه ایراپن از لحاظ سکته‌های قلبی و مغزی توسط مراقبین سلامت خطرسنجی شده‌اند، خاطر نشان کرد: 28 هزار و 819 خدمت توسط پزشکان به بیماران مبتلا به فشار خون بالا در استان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه از بهمن ماه سال گذشته تا پایان شهریور ماه امسال 21 هزار و 469 بیمار از نظر سرطان دهانه رحم یا سرویکس توسط ماما و پزشک ارزیابی شده است، ادامه داد: 21 هزار و 992 مورد از لحاظ سرطان پستان توسط پزشک و ماما غربالگری شده‌اند.

قادری با اشاره به غربالگری 18 هزار و 331 نوزاد از نظر بیماری کم‌کاری تیروئید در استان، اعلام کرد: از این تعداد 144 نوزاد مبتلا به کم‌کاری تیروئید مادرزادی شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌ و غربالگری ژنتیک اجتماعی 4 هزار و 812 زوج کردستانی نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اهمیت غربالگری HIV در مادران باردار افزود: 9 هزار و 462 مادر باردار در زمینه بیماری ایدز و سیفلیس تحت آزمایش‌های اولیه و غربالگری قرار گرفته‌اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: در راستای بیماریابی HIV/AIDS حدود 3 هزار نفر در گروه‌های هدف از جمله مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، زندان، کمپ‌های ترک اعتیاد و مراکز ویژه زنان ارزیابی شده‌اند.

قادری با اشاره به شناسایی 352 بیمار جدید مبتلا به تب مالت افزود: تعداد 3 نفر مبتلا به سیاه زخم و 2 مورد مبتلا به کیست هیداتیک در استان کردستان شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

شفیعی ـ استان کردستان

| 229740