227988

بازگشت به تخم مرغ فله ای

تصویر بازگشت به تخم مرغ فله ای
هنوز چالشهای بازار تخم مرغ حل نشده و هر روز اخبار جدید و بعضا متناقض اعلام می شود. در برهه ای تصور می شد کمبود تحم مرغ مشکل اصلی است اما اتحادیه مرکزی مرغداران میهن این ادعا را رد و از وجود تخم مرغ به اندازه کفایت و حتی بیشتر از نیاز در کشور خبر داد.

به گزارش پرسون، پس از آن مشکلات دیگری برای عرضه تخم مرغ در کشور مطرح شد تا اینکه نوع ارایه این محصول دچار چالش جدید شد. 19 دی دبیرکل انجمن ملی طیور گفت: از ابتدای بهمن در تمام مراکز استان‌ها تخم مرغ به صورت بسته بندی عرضه می‌شود. فرزاد طلاکش حتی توضیح داد: « بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی از ابتدای بهمن عرضه تخم مرغ فله‌ای ممنوع است و بر اساس قانون تخطی از آن تخلف بهداشتی تلقی و طبق مقررات برخورد می‌شود.» طلاکش افزود:« تخم مرغ‌ها در سه رده، تخم مرغ ممتاز، تخم مرغ معمولی، تخم مرغ ۳۰ عددی طرح خانوار عرضه می‌شود.»

*بسته بندی بعید است

در همان روز معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: صحبت‌ها درباره عرضه تخم‌مرغ به صورت بسته‌بندی هنوز به قطعیت نرسیده است. مرتضی رضایی افزود: قیمت تخم مرغ بالاست و عرضه آن به صورت بسته بندی بار مضاعفی از لحاظ مالی بر دوش مصرف کنندگان قرار می‌دهد. وی افزود: اگر قرار باشد تخم مرغ تنها به صورت بسته بندی عرضه شود نباید این موضوع موجب گران‌تر شدن این محصول شود.رضایی گفت: برخی تشکل‌ها اعلام کرده‌اند که از اول بهمن عرضه فله‌ای تخم مرغ متوقف می‌شود، ولی تا کنون در این خصوص هیچ چیزی قطعی نشده و بعید است این موضوع در زمان ذکر شده عملی شود.


بیشتر بخوانید:

الزام به عرضه تخم مرغ بسته بندی شده از بهمن ماه


*مخالفان بسته بندی چه گفتند

یک روز پس از آن بود که مخالفتها شروع شد چنانکه حشمت اله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت:« رویه‌ای که هم اکنون در بازار مرسوم شده و با بسته بندی‌های صورت گرفته قیمت تخم مرغ را به گونه‌ای غیر معقول افزایش می‌دهند رویه غلطی است و سازمان‌های ذی‌ربط باید با نظارت و قیمت مناسب از این دوگانگی در بازار جلوگیری کنند.»رسانه های مخالف تخم مرغ بسته بندی هم نوشتند:« عدم نظارت کافی بر نحوه قیمت گذاری تخم مرغ‌های بسته بندی شده باعث شده تا یک بسته تخم مرغ ۲۰ عددی با نرخی حدود ۴۴ هزار تومان در فروشگاه‌ها به مشتریان عرضه شود.از آن طرف قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار حدود ۲۹ هزار تومان در حال فروش است. موضوع مشخص این است که محصول همان محصول است، منتهای مراتب به دلیل بسته بندی و انجام تبلیغات؛ مصرف کننده باید پول این تبلیغات را نیز پرداخت کند.»

*بازگشت به تخم مرغ فله ای

در نهایت دیروز رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به شرایط فعلی واحدهای تولیدی، هیچ الزام و اجباری در عرضه تخم‌مرغ خوراکی به صورت بسته‌بندی وجود ندارد. «علی صفرماکنعلی» در نامه‌ای اعلام کرد: با توجه به شرایط فعلی واحدهای پرورش طیور صنعتی تخمگذار، عرضه تخم مرغ خوراکی به صورت بسته بندی در سراسر کشور به صورت ایجابی بوده و الزامی در این زمینه وجود ندارد. در ادامه این نامه آمده که بدیهی است با مهیا شدن شرایط اقدام لازم براساس مفاد سند برنامه ملی ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ صورت خواهد گرفت. همچنین رونوشت این نامه به معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است.

| 227988