194628

سفیر صربستان در تهران خبر داد:

نصب مجسمه یادبود ابن سینا در بلگراد، به زودی/ ابراز امیدواری برای گسترش روابط دو کشور

تصویر نصب مجسمه یادبود ابن سینا در بلگراد، به زودی/ ابراز امیدواری برای گسترش روابط دو کشور
سفیر صربستان در تهران اعلام کرد که به زودی در بلگراد مجسمه یادبود ابن سینا افتتاح خواهد شد.

دراگان تئودروویچ سفیر صربستان در تهران در گفتگوی اختصاصی با پرسون، عنوان کرد: ما بزودی یک غرفه صربستان در کتابخانه ملی تهران می گشاییم و حدود سیصد کتاب به آنجا بردیم و در زمان اولین ملاقات بزرگان کشور صربستان در سطح عالی این غرفه را افتتاح خواهیم کرد. درهمین زمان مجسمه یادبود دانشمند صربی نیکولا تیسلا را نیز رونمایی می‌کنیم.


وی ادامه داد: دیپلماسی فرهنگی یکی از بهترین روش ها برای گسترش روابط دو جانبه خوب بین کشورها است.


تئودروویچ درباره همکاری فرهنگی بین صربستان و ایران اظهار خشنودی کرد و آنرا بسیار خوب و موفقیت آمیز دانست.


سفیر صربستان اضافه کرد: در بلگراد هر سال یک هفته فیلم ایران برگزار می شود. بعضی از کارگردانان ایرانی با فیلم های سینمایی یا مستند و یا فیلم های کوتاه در مسابقات فرهنگی در صربستان جوایز می گیرند. در زمینه موسیقی نیز گروه های ایرانی غالبا کنسرت هایی برگزار می کنند.


وی گفت: در صربستان حتی این فرصت هم وجود دارد که نمایش های تئاتر ایران را تماشا کرد. من هم یک بار کاری از یک گروه تئاتر ایرانی را در بلگراد تماشا کردم.


تئودروویچ تصریح کرد: غرفه ویژه ایران و صربستان نیز در نمایشگاه‌های کتاب بین المللی این دو کشور، نمونه‌ای از همکاری فرهنگی خوب آنهاست.


سفیر صربستان در ادامه این گفتگو بااشاره به بازدید چند نویسنده صرب از تهران و اصفهان به همراه وزیر فرهنگ ایران، بیان کرد: در سال گذشته قراردادی بین بزرگترین ناشر صربستان و مرکز فرهنگی ایرانی در بلگراد به منظور ادامه ترجمه کتاب های ایرانی به زبان صربی امضا شد.


وی گفت: در سطح ترجمه همکاری بسیار خوبی داریم. بیشتر از صد کتاب ایرانی به زبان صربی ترجمه شده است. زبان فارسی در صربستان بسیار مورد توجه است و در دو دانشگاه کلاسهای فارسی برگزار میشود. همچنین درسهای زبان فارسی هم برای عموم در مرکز فرهنگی ایرانی که بسیار فعال است، ارائه می شود.


دراگان تئودروویچ درباره نقش ارتقا روابط گردشگری دو کشور در رونق تعاملات اقتصادی آنها گفت: باید بگویم که هر نفر صربی که به ایران سفر می کند همیشه پسته , فرش , زعفران , برنج , چای و صنایع دستی به همراه خودش می برد. این فقط یک لیست کوچک از سوغات مشهور ایران است و البته این لیست معروف ترین آنها است.


او توضیح داد: از آنجاییکه ما یک قرارداد گسترش همکاریها در زمینه گردشگری سلامت داریم و طرف ایرانی بخصوص علاقمند به تجربیات ماست، امیدوارم که بعد از اتمام خطر ویروس این هیات به صربستان سفر کند. من آبگرم های بسیاری در سرعین دیدم و متوجه شدم که امکان همکاری های بزرگ وجود دارد.

سفیر صربستان از اثرات منفی شیوع ویروس کرونا بر گردشگری گفت و افزود: قبل از این شرایط یک هیات ایرانی از سازمان گردشگری سلامت، می‌بایست به صربستان سفر می کرد ولی ملاقات به تعویق افتاد.


او همچنین از دو ملاقات ورزشی برای کشور در زمینه بسکتبال و پینگ‌پونگ خبر داد و بطور کلی همکاری فرهنگی و ورزشی و سیاسی ایران و صربستان را عالی ارزیابی کرد.

تئودروویچ گفت: یک ماه پیش رییس دو کشور گفتگویی تلفنی داشتند و قبلا وزرای امور خارجه هم به همین صورت با یکدیگر صحبت کردند.


سفیر صربستان گفت: در سطح اقتصادی راضی نیستیم چراکه امکان تبادل تجاری بهتر ازین هم وجود دارد اما در این مورد چندین گام برداشتیم و برای آینده برنامه ریزی می کنیم. یکی از این کارها برگزاری جلسه کمسیون اقتصادی در تهران است.


وی در مورد نبود مسیر بانکی مستقیم اظهار تاسف کرد و گفت: این مهمترین موضوعی است که در اسرع وقت باید به آن پرداخته شود.

گفتگو از روجا کوزه گر

| 194628